Obhajovací obžaloba

30. srpna 2010 v 0:08 | Lennroe
Nepročítala jsem tentokrát články na téma, takže nevím, co v nich převažuje tentokrát. Budu hádat: Ta slečna se zvláštním jménem na C, co z ní v češtině trochu sprostě a ten chlapec s dívčím hlasem. Možná pak nějaká ta německá partička se zpěvákem/čkou v čele, nějaká ta vyznání co se oblíbené hudby týká, spoutu yútubů a pak ještě možná nějaký ten nelibý článek plný narážek na kočičí zlato, placaté kšilty, černé odění nebo důkladně vyleštěné tuby a trubky a vesele výskající babičky.
Mě na hudbě vadí jedna věc. Tedy ne na hudbě samotné, ale spíš na přístupu k ní, s jakým se dá v poslední době setkat skoro všude.
Tak například spojování s oblečením. Proč by metalista musel chodit celý v černém a ocvočkovaný? Co když má alergii na nikl? Proč by se měl punkáč prohýbat pod tíhou zavíracích špenlík a čírem prorážet dveřní rámy? To by pak milovníci opery chodily po ulicíh ve velké večerní a příznivci dechovky v kroji nebo jak je to? Přijde mi to krajně nesmyslné. Pokud někomu to oblečení vyhovuje prosím, ale proč by se měl někdo pařit celé léto v černých všzahalujících hadrech, jen aby dokázal, že je správnej rocker? Jsou tu pak tací, kteří namjí o hudebním žánru jako takové ani jedinou mrňavou vědomůstku, ale producírují se venku v hiphopovém nebo metalovém odění za tisíce korun. To z nich ovšem posluchače nedělá.
Taky mi vadí zatracování některých odnoží hudby. Třeba ti dechnaři. Jsou to většinou kvalitní muzikanti. Alespoň do té míry, že se doopravdy vyznají nástrojích, jsou sehraní a mají smysl pro rytmus a melodii, což se o mnohých současných kapelách říct nedá. Ale o vkusu a veřejném pohoršení, případně o nadšením vypadlých protézách, bych snad pomlčela. Sejně tak o slušivých vestičkách a duchaplných textech (pepíčků-mařenekplných textech).
Pak HipHop a rap. No uznávám, že ani tohle není můj šálek horké čokolády, ale na druhou stranu hudba tu je proto, aby lidem něco dala aby je těšila, a když je někdo schpný vzít si něco z hiphopu (od řetězu zhmožděný krk například) tak do toho.
Dnes už je hudební průmysl v takové fázi, že o nějakém umění a smyslu hudby s nedá vůbec mluvit. Stejně tak o etice a vkusu a dalších věcech. Jde jen o to naslibovat nějakému mladému naivkovi hory doly, udělat z něj hvězdu, pořádně si na něm namastit kapsy a pak ho vykopnout. A ať si až do důchodu vzpomíná na zašlou slávu a vypráví vnoučatům, jak zpíval a pak prodával hamburgery. Ostatně i staré dobré kapely se sedmdesátých osmdesátých let už to berou jako praxi. Sice pořád hrajou nejlíp (pro mě nejlíp), ale taky by asi málokdo s nich řekl zbytku: " Hele kluci, je to naprd, samá komerce, samá špína, zabalíme to na protest." A kdo jim to taky může mít za zlé. Lidé jsou čím dál apatičtější, v některých městech je dnes běžná vražda za bílého dne aniž by někdo mrknul okem. Kdo by si všimnul, kdo by to ocenil, kdo by je následoval, kdo by nad tím vůbec přemýšlel? Odešli? Nevadí, jsou tu další. Zvykli jsme si ničeho si nevážit, protože se dá všechno snadno nahradit.
Ve skutečnosti některé věci nahraditelné nejsou, ale ty už nám stejně nic neříkají, tak proč si je udržovat. Proč si udržovat dobré muzikanty, když se dá stáhnout (nikoli koupit) jejich cédéčko) a třeba časem zvládnou hudbu dělat počítače že? A třba lidem bude nakonec stejně jedno, jestli je nebo není. Budou tak lhostejní ke všemu kolem, že jim těch pár kytarových sól chybět ani nebude. Většině. A menšina si bude vyhrávat někde po sklepích, snad. Jen upřímně doufám, že valká vydavatelství jejich taktika zahubí že svým přístupem seberou lidem vkus a tím i vztah k umění a nikdo jim nebude platit. Sny. Asi jo. Stejně bych si přála aby to tak bylo. Ti co si za svým vkusem stojí se zařídí pro sebe a většina podelhne mainstreamu a ten je smete bez rozdílu velikosti významu a množství bulvárních článků o nich.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | E-mail | Web | 30. srpna 2010 v 1:31 | Reagovat

Opravdu dobrý názor k zamyšlení a opravdu hodně kvalitní článek mám podobný názor!

2 Dante Dante | Web | 30. srpna 2010 v 2:03 | Reagovat

8-) vedel som že musím naraziť aj na normálny článok, ;-)

3 matanov matanov | Web | 30. srpna 2010 v 7:51 | Reagovat

Díky za příjemné ráno! 8-) Konečně jsem přestala být mrzutá :-D

4 Bels Bels | Web | 30. srpna 2010 v 8:05 | Reagovat

Tvůj článek se mi docela líbil. Ani ses nemusela podívat do výpisu a stejně ti bylo jasné, co bude převyšovat a já řě s klidem můžu ujistit, že jsi měla pravdu.
Nemám ráda škatulkování, takže přestože jsem rocker, oblíkám se podle svého, barevně. Jasně, byla jsem kdysi taková, že jsem chodívala jen v černým, aby bylo vidět, jakou muziku mám ráda, jenomže ve společnosti jednoduchých spolužáků na druhém stupni základní školy se to nevyplatilo a tak jsem na střední nastoupila s čistým listem a vše se obrátilo k lepšímu.
Se zbytkem celkem souhlasím, jen musím poukázat na ten konec, kde tvrdíš "Proč si udržovat dobré muzikanty, když se dá stáhnout (nikoli koupit) jejich cédéčko" - já myslím, že dobrý muzikanti se tu udrží ještě dlouho, ale tomu stahování se člověk nemůže divit, vidím to na sobě. Taky stahuju, ale čistě proto, že CD kapel, které poslouchám, se cenově pohybují kolem 500-800 a já prostě nemám prachy na to, abych si kupovala originály. I když nepatřím k těm extrémům, co si stáhnou písničku a hraje jim v mobilu aniž by věděli o koho jde, i takové případy jsou. Dobrou hudbu dokážu ocenit, i proto těch originálů pár mám, ale myslím, že kdyby jedno CD stálo řekněme 200-300, tak se zvedne daleko víc lidí a CD si koupí a ta kapela z toho bude mít daleko víc.

5 Reni Reni | Web | 30. srpna 2010 v 8:34 | Reagovat

Fakt dobrý článek, taky nechápu, proč se musí někdo oblíkat podle toho, co poslouchá. Teď jsem byla na fesťáku a většina takoví "borci" oblečení jako metalisti, mezi nima typy jako můj kámoš (oblíká se jako metalista, říká, že poslouchá metal, ale poslouchá nejraději Pink a MJ -_-) - příjde mi to často jako póza.

6 Kate Kate | Web | 30. srpna 2010 v 8:39 | Reagovat

tak to byl asi nejlepší článek co jsem na tohle téma přečetla, z tebe kdyby se stala spisovatelka, koupím si první výtisk tvé knihy, naprosto s tebou souhlasím, oblečení a hudba spolu nijak nesouvisí a sedmdestáky, osmdesátky hrají nejlíp. Totiž, lidi, přesně jak říkáš, se naučili ničeho si nevážit, rozbiju talíř? o co jde, koupím novej. Vidím jak se postupem času z dnešních "dobrých"(s kvalitou to ovšem nemá moc co dělat) kapel stávají komerční sra*ky a nejvíc vydělává "Majlí", která vyzpívá s hrůzou cé a zbytek si odjede na playback. Dnešní hudba, když se dá poslouchat, tak to je co říct, ovšem na Michaela Jacksona, Eltona Johna a Joea Cockera nikdo nemá. Jednoduše, ať žijí staré songy!

7 yellow-dog yellow-dog | Web | 30. srpna 2010 v 9:00 | Reagovat

souhlasím :)
když si uvědomim kolik kapel je dobrejch a neprosadí se :(.
S tím oblečením taky souhlasím rozhodně (i kdybych fandila rocku.) bych na sebe nenandala cvočky a černý oblečení :D.
jinak nejlepší článek na tohle téma :).

8 Sanny Sanny | 11. února 2011 v 19:59 | Reagovat

Hele já jsem třeba metalistka a nechodím celá černá =) uznávám nosím metalový trička ale jiný barvy mi nevadí. :-)  ;-)

9 Lennroe Lennroe | Web | 12. února 2011 v 13:42 | Reagovat

[8]: Šak já taky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama