Dělám z víry zedníka.

4. ledna 2011 v 0:03 | Lennroe |  Chytrá
Víra. To je široký pojem. Může zahrnovat výra s hrubkou ve druhém pádě (pro češtináře), samičku od víru (pro biology) a pro nás ostatní? Kdo ví? Nemá smysl rozebírat, v co věřím a nevěřím já. Na jednu stranu jsem veskrze nedůvěřivá a málokdy jsem schopná přijmout něco iracionálního a vědecky nepodloženého, na druhou stranu zase věřím všelijakým hloupostem, pověrám a mýtům. Ale dost mě.
Jako malou mě občas brali do kostela. Nikdo z naší rodiny není věřící, všichni dáváme přednost světským radostem a radši se najíme, než bychom čekali na zlaté mžitky ve tvaru prasátka. Přesto se ale občas naskytla příležitost, například koncert, a někdo si usmyslel, že mě vezme do domu Páně. Nesnášela jsem to. Zdálo se mi to všechno hloupé, přeplácané a v podstatě k ničemu. Pak jsem tam ovšem po letech zabloudila sama. A jak jsem tak pozorovala hru světel pronikajících vytrážemi a obrovský majestátní oltář, vysoké stropy a těžký děsivý lustr došla mi jedna věc. Možná, že Bible je snůška žvástů a že Ježíš byl prostě jen takový milý hipík, co předběhl dobu, ale tenhle kostel postavila lidská víra. A postavila jich po celém světě miliony. A nejen kostelů. Ve střední Americe stojí obrovské svatyně zaniklých indiánských civilizací, v Egyptě již tisíce let přežívají pyramidy a mumie faraonů a jsou další a další příklady.
A najednou mě zamrzelo, že nedokážu taky uvěřit. Že nedokážu upřímně vyznávat nějaké náboženství. Chodím od té doby na mše. Katolickou církev jako instituci pořád považuji za monstrózní spolčení pokrytců, kde pravděpodobně jediní, kdo jednají nezištně, jsou misionáři. A ti většinou špatně končí. Fascinují mě ale všichni ti lidé, kteří si přijdou poslechnout kázání a schroupat (ne pardon, to se vlastně nesmí) kousek hostie. Kolik z nich doopravdy a upřímně věří tomu, co farář říká? A kolik z nich tomu rozumí?
Lidé si se slovem víra spojují mnoho věcí, které s ním vůbec nesouvisejí. Takový klasický pokrytecký katolík nepochopí, jak může někdo být dobrým křesťanem, když nechodí do kostela a nemá doma Bibli. Jedni jsou pámbíčkáři, druzí šťastní lidé. Když se řekne víra, vybaví se nám logicky církve a sekty. Hony na čarodějnice, nesmyslné křížové výpravy, hloupé bezpředmětné spory o kondomy a minarety. Přežité rituály. Někomu zase přijdou na mysl budhističtí mniši se svými mandalami z barevného písku a reinkarnace. Já si ale myslím, že málokdo si uvědomuje tu prvotní, čistou, hlubokou víru lidí, která toho tolik dokázala. Že se neskrývá v odpírání ani rituálech. Že není schovaná mezi válkami a nenávistí. Je to jen jeden ze způsobů, jak naložit se svým životem. Je to způsob, jak žít dobře, šťastně, bez násilí a s ochotou pomáhat druhým. Říkáte si, že to jde i bez víry? Jistě, že jde, je to ale těžké. Mnohem snažší přece je, když víte, že to, co dosud nikdo neocenil, se někde sčítá, že to někdo vidí a že za to možná budete jednou odměněni. O tu odměnu ale nejde. Je to prostě jen vědomí, že nejste sami, že všechno má svůj důvod a že nežijete pro nic za nic. Proto se věřící lidé mnohem snáze smíří s nezdarem a neustelou si na vavřínech za každým úspěchem. Něco dává jejich životu směr, cíl a smysl a to musí být báječný pocit. A je jedno, jestli tím něčím je Ježíš, Jehova, Satan, čajová konvice na oběžné dráze Země anebo malý mimozemšťánek, který jim každý večer mává na dobrou noc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | E-mail | Web | 4. ledna 2011 v 10:26 | Reagovat

Už hodně dlouho jsem nečetla tak perfektně napsaný článek. Děkuji za něj :-)

2 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 4. ledna 2011 v 11:51 | Reagovat

Moc se mi líbí způsob, jakým píšeš své články. A také se mi moc líbí tvé názory. A tvůj design bych nejraději snědla :-D. Achjo.

3 adaluter adaluter | Web | 4. ledna 2011 v 11:53 | Reagovat

Inteligentní, smysluplné, čtivé, nutící k zamyšlení. Ač ateistka, někdy lituji, že mi nebylo dáno Věřit, myslím, že by mi to dalo sílu a vnitřní klid, neboť obojí mi v poslední době citelně schází. Bohužel, víra není otázkou chtění, nebo snahy, prostě je a nebo není.

4 fée fée | Web | 5. ledna 2011 v 15:35 | Reagovat

Krásně napsaný článek . Který donutí člověka se nad pojmem víra zamyslet .
A taky ti musím pochválit desing je opravdu krásný . Ten si dělala sama ?

5 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 5. ledna 2011 v 21:12 | Reagovat

Ten je... západosluneční. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama