Vzývaný kmihomol

13. ledna 2011 v 19:40 | Lennroe |  Sepraná moudra
Tenhle článek patří knížkám pro soutěž u Abyss, pokud nechcete číst předvoj, který jsem si z nudy sepsala, srolujte dolů až k tomuhle obrázku.
Pro ty, které to zajímá (pro mě) je tu taková blbůstka, knížky, které jsem doma vyrochala a řadím je mezi své nejlepší kousky.
Tohle byl takový chvilkový nápad. Mám krásnou velikou knihovnu dělanou na zakázku a to hlavně proto že má docela nestandartní rozměry. Dělí mi totiž pokoj vlastně na dvě části. Mohla bych vám to vyfotit, ale jednak mám ráda svoje soukromí a jednak bych kvůli tomu musela uklízet a to se mi nechce. Vytahala jsem ale ven všechny knížky, ke kterým mám nějakým způsobem silný vztah a a naaranžovala je (pozor, teď odtajním umělecké tajemství) na svou sukni. Je jich přesně 17. Ty ostatní nemám doma, nevzpomněla jsem si na ně anebo jsem je fotit nechtěla (jako třeba plesnivou Bibli). Pochybuju, že je všechny znáte, takže...


Červená a zelená knížka v pozadí jsou dva kousky od Betty McDonaldové. Možná ji budete znát jako autorku knih Co život dal a vzal nebo Vejce a já. Má celkově ráda její styl psaní, ale tyhle dvě knížky jsou dětské. Jedna se jmenuje Paní Láryfáry a ta druhá, kterou mám ještě radši, to je Nanynka a Málinka. Obojí je kouzelné, ale ta druhá, ta zelená má větší kouzlo, jsou tam dvě zrzavé holčičky, jedna zlá holka, jedna hodná paní učitelka, sranda, smutek, veliký šťastný konec, kus fantazie a žádné poučování. Jsou to prostě ideální dětské knížky, které i po letech pořád ráda znova pročítám a pořád se mi líbí.

Vedle nich trůní Kronika Ztracené stopy. Ano, znalci už tuší, že je to foglarovka. Četla jsem jich víc, ale nesnáším Mirka Dušína a vůbec mi ti Foglarovi hoši přišli vždycky tak nějak divní. Tohle ale není žádný jeho mravoučný příběh, je to jen taková knížka plná nápadů a rad, co se dá dělat za každého počasí, našla jsem tam celkem užitečné věci a při čtení o známce za destník jsem se i docela nasmála. Mimochodem, zkuste si někdy upéct dort ze žaludů.

A pak (tají se mi dech) no to přece všichni poznáváte, ne? Ano je to skutečně obávaný Harry Potter, strašný světa pán. Tohle je konkrétně první knížka, kterou jsem z těch sedmi kdy vlastnila a téměř i poslední, mám kromě ní už jen šestý díl. Taky jsem jí četla nejvícekrát, i když mé srdce patří ohnivému Ohnivému poháru. Pravda je taková, že co se Harryho týče jsem naprostu tuctová a bezmezně celý ten příběh všetně Rowlingové samotné zbožňuju. Možná je to po těch letech už ohrané a každý má toho brejlouna plný zuby. A možná nám už láska jako poselství knihy nic neříká, ale já to budu číst znova a znova. Až postý zabijou Brumbála budu zase bulet. Nemůžu za to a nechci s tím nic dělat jsem závislák a ztracenej případ a Rowlingová je dokonalá spisovatelka hlavně svým stylem a fantazií, ne počtem prodaných výtisků.

A copak se to opírá o slovutného mladého kouzelníka? No samozřejmě! To je pan Stephen King! Jestli někdy budu mít syna, pojmenuju ho po něm. Zrovna tahle knížka má pro mě hodnotu téměř nevyčíslitelnou. Byla to první knížka od Stevieho a první horor, který jsem četla. Přes tanhle laciný paperback jsem se dostala k hororům, detektivkám a vlastně i k fantasy. Tahle knížka mě zlomila a nasměrovala můj literární vkus "správným" směrem. Dovedla bych na něj pět ódy dosti dlouho, ale nebudu vás nudit. Tahle povídková sbírka se jmenuje Mrtví se někdy vracejí a všem, kdo ještě od Pana Spisovatele Kinga nic nečetli, vřele doporučuju.

Vedle Steva jsem usadila jeden velmi nový přírůstek. Dáreček k vánocům od mého přítule. Autorem je Nick Cave (nikoli tedy spisovatel nýbrž zpěvák). Neznáte? Styďte se.
Jsem sice teprve na začátku, ale už se tam objevil kanibal a císařský řez rozbitou flaškou. Sháněla jsem zrovna tenhle kousek hrozně dlouho a neúspěšně. Nemám to ještě ani zdaleka dočtené, ale už teď můžu prohlásit, že to má přesně tu sílu a hloubku jako Nickův sametový hlas a moje očekávání jsou zatím hluboko pod dojmy a nejspíš ještě klesnou. Jo, název jest A uzřela oslice anděla.

Co se krčí za Nickem, určitě poznáte i přesto, že není vidět titul. Jasně, Děti z Bulerbynu. I k téhle má silný vztah, jelikož je to vůbec první knížka, která mi byla čtena. Ale co o tom budu vykládat. Vždyť to přece všichni známe, je to fenomén a hádám, že všechny výtisky kromě těch, co ještě leží v knihkupectvích, jsou stejně orvané. A to, že je knížka otrhaná, o něčem svědčí.

Tak na tohle jsem obzvlášť hdá. Tohle je moje nádherně vázaná Kytice. Lyrická poezie mi nic moc neříká, tohle je to, co ke mě doopravdy promlouvá.

Pod Kyticí polehávají dva svazky povídek. Původní Příběhy tisíce a jedné noci, zdaleka se nepodobají Šeherezádiným pohádkám a jsou v mnoha smyslech velice zajímavé navíc se těžko pamatují, takže je to vynikající investice, můžete je číst pořád dokola. To druhé je sbírka Sólo pro klavír od André Maurois. Jsou, těžko říct, mají zkrátka svoje příjemné kouzlo. Je v nich kus nostalgie a kousínek cynismu.

366 pohádek na dobrou noc. Pohádky na každý den v roce. Pro nespavce jako já až zle krátké, ale byly mi čteny a mám je ráda, i když mě nikdy neuspaly.

Moje Nápisy na zdi jediná básnická sbírka, kterou jsem si kdy koupila mimo antikvariát, tak doufám, že není poslední. Možná proto, že jsou to jen takové útržky, většina básníků má pocit, že jsou hrozně vznešení, ale tohle jsou jen takové malé poeticky nepoetické záblesky.

Pavouk na šalvěji je prosím pohádková travestie. Taky jste to ještě nikdy neslyšeli? Pak vězte, že je to docela obyčejná pohádka s rozpačitým koncem a že je velmi roztomilá. Koupila jsem ji v knihkupectví z takové té krabice s výprodejem za dvacku. Trochu mě to mrzí, když vidím jaké braky jdou na dračku i po třech čtyřech stovkách a tohle hezky napsané nikdo nekupuje.

Doktorku z domu trubačů znát asi nebudete. Vyšla jen jedenkrát a je to už dost dávno. Hlavní hrdinka Vlasta Kálalová není ani trochu vymyšlená, ale když se pročtete až ke konci, bude se vám tomu těžko věřit. Nemůžu vám tady vykládat obsah, ale věřte mi, že tohle je jedna z těch knížek, co člověka ovlivní, a nikomu neuškodí si ji přečíst.

Mario Puzo je geniální. Knížky od něj se u nás většinou neshánějí snadno akorát toho Kmotra mají všude, dokonce i u nás. Je to jedna z mála knížek, které jsem přečetla stylem nejím-nespím-nečůrám-nevnímám (zbylé byly Darren Shan a Harry čtyřka) a ani jednou jsem se nezarazila. Byla jsem napnutá jak struna. o Kmotrovi se říká, že je to bible mužů, ale mě se to taky zdá jako bible.

Malá černá knížečka asi uprostřed jsou Walkerovy Balady. Nevím proč jsem našla zálibu právě v tomhle dělnickém básníkovi, ale okouzlují mě verše typu "Antonín umírá, žárovka zpívá."

Malého prince jsem si záměrně nechala na konec. nemusím vám přece nikomu vykládat proč tady je, že ne? Pro mě ale obsahuje ještě jednu další věc a proto ho mám ráda, tu pohádku, která vlastně není zase tak moc pohádka.

A teď, pokud jste dočetli ať sem:

Challenge
U Abyss na blogu vznikla velmi zajímavá a skvěle vypadající soutěž či výzva "Books in my toughts." Nakonec jsem neodolala a zkouším to taky, s materiálem mít problém nebudu a aspoň začnu nad tím, co čtu, přemýšlet. Takže se tedy zapojuji a kdyby mi v tomto článku došlo místo stvořím přečteným knížkám ještě jeden.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 adw adw | Web | 13. ledna 2011 v 20:16 | Reagovat

Krásný blog! Tvoje opravdu články pobaví :)

2 Ester Ester | Web | 13. ledna 2011 v 20:45 | Reagovat

Narazila jsem na tenhle blog náhodou a tenhle text o knížkách se mi líbí moc. Mmch - mám stejnou "Doktorku", přesně v tomhle přebalu, ale mám i další, co vyšla po revoluci a obsahuje něco textu navíc... HP čtu taky, poslední díl jsem jako jedinou knihu hltala z netu, když ji nějací nadšenci překládali ihned po vydání angl. originálu. Synovi jsem Paní Láryfáry i Bullerbyn už přelouskala, na Nanynku a Málinku se chystám:-)
Hezký večer. Ester

3 adaluter adaluter | Web | 13. ledna 2011 v 23:14 | Reagovat

Mojí dceři je pět a Děti z Bullerbynu čteme už potřetí. Miluje to. :-)

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 18. ledna 2011 v 13:22 | Reagovat

Pěkná sestava.
Pavouka na šalvěji neznám, ale pohlédnu se po něm.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama