O obyčejných věcech.

14. února 2011 v 20:50 | Lennroe |  Seprané spisy
Mám dneska chuť napsat článek o úplně obyčejných věcech, protože jsem měla dost nabitý a ne úplně bechybný den, ale rčení o tom, že radost se skrývá v maličkostech se mi potvrdilo. A tak si dva nebo tři vážné články a fotky nechám na později.
Chtěla jsem vám říct, že nejsem tak docela Lennrou, jako spíš Alenka (v říši divů). tedy po dnešku. Vracela jsem se o volné hodině do školy skrz průchozí dům, kde sídlí autoškola. Ve dvoře mě zastavil pán se širokým úsměvem.
"Slečno, vy jste naše záchrana, vy nám musíte pomoct." Koukala jsem se na něj trochu divně. Smaál se sice hezky, ale zas tak hezky ne.
"Jste přece Alenka, ne?" zeptal se pak.
Musela jsem pána zklamat. Nejsem Alenka na kterou čekal, ale potěšilo mě to, ani nevím proč. Ráda jsem se na okamžik stala Alenkou, která všechno spasí. (Šlo jen o vycouvání s autem, ale přece...). Docela by mě zajímalo, jak říše divů (ten dvůr) nakonec dopadal, když jsem ji nezachránila.
Svátek dnes slaví Valentýnové. Znáte nějakého? Já si vzpomínám jen na toho z Arbesových Moderních upírů a ten byl ještě ke všemu s měkkým I. V květinářstvích stojí fronty. Kupodivu jsou muži a ženy tak nějak napůl. Emancipace pokročila. Kytky podražily. Chtěli feinistky nabrat i tenhle směr? Těžko říct, já jsem spíš staromilec.
Ukázalo se, že i nehynoucí láska, se může naklonit k úhynu. Stál přede mnou chlapec se zamilovaným výrazem.
"Jednu růži, prosím. Červenou."
"Za sto?" otázala se květinářka a ukázala mu nádhernou velikou růži.
"A nemáte nějakou menší?" zpanikařil kluk. Když platil svých sedmdesát korun za tu "menší" růži, už se tak zamilovaně netvářil. A já v tu chvíli tak nějak obdivovala muže, kteří pošlou ženě pugét růží. Já bych ho asi nekoupila, ani kdybych na něj měla.
Bývalý profesor od nás z gymnázia, ktrý tam jaksi má stále co na práci, si nás odpoledne zastavil na chodbě. Dělává to velmi rád. Myslím, že se dobře baví, když vidí jak uvádí studentky (hlavně studentky, studenty jen občas) do rozpaků. Je mu přes osmdesát let a moc se nemyje. Má velmi zvláštní názory na válku a na lidi. Říkal, že Hitler nesnášel natrhané kytky ve váze a on, že je taky nemá rád. Já popravdě také ne. Ty řezané z květinářství mě potěší, ale narvat si na louce kytici a dát si ji doma do sklenice, aby mi za dva dny uvadly z toho jsem už vyrostla.
A taky mi prozradil recept na dlouhý život. A protože je svatý Valentýn, tak vám ho taky řeknu. Ne, řekla bych vám to i tak. Pardon, napsala.
Tak celé tajemství je v tom málo jíst a rád pracovat.
Mám dneska pocit, že je úplně obyčejný den plný banalit, za kterými se schovávají velké věci. Anebo jsem spíš hloupá. Hloupá, protože takový je každý den a já si toho nevšímám.
Zjistila jsem taky, že má zásadní nedostatky v kulinářské oblasti. Nevím jak se uchovává šlehačka. Koupila jsem maličký pohár příliš brzy a teprve, když jsem si s pocitem, že mám vše vyřízeno vykračovala po náměstí, všimla jsem si, že se šlehačka nějak pohupuje. Neuvědomila jsem si do té doby, že ten kelímek musí ještě přežít tři hodiny v přijatelném stavu. Nakonec skončil v lednici z odhadem šedesátých let spolu s několika mrtvými hady, chameleonem, hlodavci a psí konzervou. V našem chovatelském kroužku. Přežil to.
Jsem Alenka v říši divů. Neumím zacházet s jídlem, pořád se plaším a miluju lidi. Zajímavé lidi. I nudné. Všechny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 14. února 2011 v 21:19 | Reagovat

No vida, my jsme se s drahou polovičkou vzájemně ujiš'tovali, že ty dárky, co jsem jí v sobotu dal, byly opravdu k jejím narozkám, které měla devátého, nikoliv k nějakému pseudosvátku...

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 14. února 2011 v 21:23 | Reagovat

Jiný recept na dlouhý život nemáš?
Nějaký s blahodárným účinkem lupulinu třeba?

3 adaluter adaluter | Web | 15. února 2011 v 14:28 | Reagovat

Jediný Valentýn, kterého jsem kdy znala, byl (je) Váleček z Kamarádů. A tomu bych i popřála, mám ho ráda teď i tehdy. :-)

4 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 15. února 2011 v 20:51 | Reagovat

Já mám jiný recept. Čaj, čaj a zase jen čaj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama