Odezva druhá - Fantom Opery

11. dubna 2011 v 22:57 | Lennroe |  Sepraná moudra
A zase jednou je tu knížka do výzvy pro Abbys. Nějak se mi to tu hromadí. Článek se seznamem tady.
Poradí mi někdo jestli je Vikomt s malým nebo velkým V? Já vím, že to není jméno, ale s velkými písmeny já tak trochu zápasím.

"Všem dobře známý příběh Fantoma pařížské opery..."
"Stejně jako Fantom opery..."
"Můžeme přirovnat k příběhu o Fantomovi opery..."
Tohle je přesně důvod proč si ještě přečtu Bídníky, Hraběte Monte Christa a spoustu dalších knížek (a Tři mušketýry, hrozně se stydím, že jsem je ještě nečetla)
Jsou zkrátka některé příběhy tak známé, že na ně neustále někdo odkazuje a dělá narážky a já pro změnu ničemu nerozumím, protože si knížky vybírám namátkou případně půjčuju od babičky. Doma moc klasiky nemáme, mamka knížky nenakupuje, protože je nečte a nebo už je kdysi četla. A babička má v knihovničce Remarqa, Ruarka, Steinbacka, Leacocka, Segala, Londona, Betty McDonaldovou a další Amíky. Francouze a Angličany nehostí.
No a přestože zřejmě celou historii okolo Fantoma opery přirozeně znáte, tak jen stručně.

Vše začíná dnem, kdy pařížská opera mění ředitele. Ti bývalí ji opouštějí, protože nemají na tučnou výplatu pro někoho, kdo si říká Fantom. Noví ředitelé to prakticky celou knihu považují za dobrý vtip.
Hlavní motiv je ovšem nehynoucí láska mladého Vikomta de Chagny, který už od dětství miluje Christinu, talentovalnou zpěvačku a dceru potulného severského hudebníka (ta romantika...).
Christina jednoho večera zastoupí v hlavní roli jinou zpěvačku, která "náhle onemocněla" (že Fantome?), je to její velký triumf a najednou o ní mluví celá Paříž. A právě v té době ji začne navštěvovat "anděl hudby." Christina mu okamžitě uvěří, neboť jí o něm vyprávěl otec. Fantom alias anděl si Christinu nejdřív získává svým laskavým projevem a lekcemi zpěvu (aniž by se jí ukázal) a následně ji unese a vyzná jí lásku. Poté ji znovu propustí, ovšem pod podmínkou, že se k němu vráti. Vikomt de Chagny mezitím naplánuje další únos Christiny, tentokrát však s jejím souhlasem. Nebyl by to ale vševědoucí Fantom, kdyby se toho nedopátral. A Christina beze stopy zmizí právě uprostřed představení.
Zamiovaný Vikomt za doprovodu muže, který si přezdívá Peršan a který jako jediný zná Fantoma osobně, vydá do podzemí a...
No skončí to hořkým happyendem. Nešťastný Fantom nakonec ukáže špetku soucitu a oba snoubence propustí, načež žalem zemře. Slyšíte? Zvoní zvonec.

Pokud by měl někdo zájem, tak Fantom byl několikrát zfilmován, naposledy tuším v roce 2008. Mě se podle popisu nejvíc líbil ten němý z roku 1925, takže jsem si ho taky pustila. Je tam perfektní hudba a navíc herci jsou víc divadelní než filmoví, prostě kouzelné (i když pravdy trochu dlouhé na to, že se tam nemluví). Někde jsem taky četla, že je to vůbec první "barevný film." Barevná je tam popravdě jen jedna scéna, zato je zřejmě kolorovaná ručně.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože jsem poněkolikáté během krátké doby narazila na zmímku o příběhu Fantoma opery s tím, že ho zná každý. No a já ho neznala, takže jsem byla zvědavá a knihu jsem si půjčila.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Obludná láska

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bát se

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Ze všeho nejsympatičtější je mi Vikomt de Chagny, který prostě jen chce Cristinu pro sebe a tajemná historie okolo je mu putna, dokud se do ní nakonec sám nezaplete. Naopak bych se zřejmě neztotožnila s řediteli opery, protože... protože mě zkrátka celou dobu rozčilovali svou nevěřícností.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Od začátku dokonce jsem byla napnutá jako kšandy a soucítila jsem se všemi postavami zíroveň. Navíc to že autor podává příběh jako zaručeně pravdivý mu dodává ještě větší šťávu.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Protože autor je zřejmě amatérský historik, nesmírně si vychutnával popisy Paříže a podzemí opery i líčení jednotlivých postav, zatímco já bych byla spíš ocenila důkladněji popsaný život Erika (Fantoma) a jeho lásky ke Christině, protože jsem prostě holka.

Jen tak mimochodem jakékoli doporučení na knížku vítám, ale upozorňuju, že harlekýnky nečtu (zatím).
Děkuji pěkně. (A zároveň pěkně prosím.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 12. dubna 2011 v 9:02 | Reagovat

Fantoma opery jsem kdysi četla a viděla asi tři filmová zpracování. Příběh je místy dost strašidelný. Co miluju, je filmová hudba a ta je (u asi posledního) nádherná a je silnější než celý děj. :-)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. dubna 2011 v 11:49 | Reagovat

Je to klasika.

3 Destiny Destiny | Web | 12. dubna 2011 v 16:32 | Reagovat

hned jak zlikviduju těch 15 pitomých knih, co mi tu leží, hupsnu na tuhle :D

4 pavel pavel | Web | 13. dubna 2011 v 21:29 | Reagovat

Budu si to muset přečíst nebo půjčit DVD. :) Zítra ti pošlu dopis, doufám že ti dojde a ty kresby prosím s pravým autorským podpisem. :-D

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 18. května 2011 v 20:16 | Reagovat

Fantóm Opery, to je moje srdcovka! :)
Jinak vikomt je titul, něco jako hrabě, takže by to nejspíš mělo bejt s malým v (Raoul, vikomt de Chagny)
Pěknej blog, barevnej! :D

6 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 29. června 2011 v 9:57 | Reagovat

Hele doporučuji ti Fantoma od Susan Kay... souhlasím s Barbarou Jane... Fantom opery je moje srdcovka...
Miluju fantoma opery... na mém blogu probíhá soutěž ohledně našeho milovaného Erika... http://phantomlovers.blog.cz/1106/poznas-co-je-ve-vyrezech

Zapoj se také ty...

7 short prom dresses short prom dresses | E-mail | Web | 4. října 2012 v 4:38 | Reagovat

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. Thanks for this great resource!
http://www.datedress.co.uk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama