Odezva třetí - Hladová přání

16. září 2011 v 16:05 | Lennroe |  Sepraná moudra
A další knížka do projektu Abbys...

Nevím, kam všude se Hladová přání stihla rozšířit od doby, kdy jsme spřítelem propátrávali Neo Luxor, ale já je mám odtamtud. Musím přiznat, že se mi víc líbil původní název, ačkoli jsem v době, kdy měla autorka příběh publikovaný na blogu přečetla jen kousek, teď po dočtení si myslím, že "Žádný cukrkandl" byl trefnější. Ne, že by to bylo důležité.
Byla jsem hrozně zvědavá a posléze ani trochu zklamaná. Jsem ráda, že jsem do toho knihkupectví šla a hledání nevzdala.
Temnářka už to zmiňovala na svém blogu a nemohu než jí dát za pravdu, tohle vážně, vážně není knížka pro malé děti. Možná můj názor trochu ovlivňuje to, že první, co jsem nalistolavala, byla tahle pasáž (pozor spoiler, náhled po kliknutí).
K umístění mám ještě jednu poznámku, knižní hierarchie byla zachována a Poselství jednorožců je o poličku níž (já bych ho dala na zem, ale přebaly jsou drahé).

Trochu jsem se bála (a to mluvím k vám, kdo o Podmoří nevíte ani zbla), že já jako neznalec nebudu vědět, o co jde, ale orientovala jsem se spolehlivě a hrdiny jsem si oblíbila hned. A obešlo se to bez podsouvání vysvětlivek ve vedlejších větách, což mě těší. Někteří autoři se rádi opakují, Tereza to nedělá. Sem tam mě zarazilo nějaké to klišátko, ale upřímně ráda bych viděla někoho, kdo se mu ve fantasy dokáže obloukem vyhnout.
Trochu mě mrzí, že se do knížky nevtěstnalo víc ilustrací (ne že bych byla jko malá, a odmítala číst knížky bez obrázků, ale přece jen). Není tam ani jeden Atalan, a toho já jsem si oblíbila. Navíc Alena (ilustrátorka) má prostě cit a třeba takový přebal je úplně kouzelný.
Mimochodem těžko říct, jestli to tak připadá jako mě, ale Jukata je nenásilně ukázaná jako každé dítě s problémem (ze všeho nejvíc mi připomíná feťačku nebo anorektičku, tedy myslím projevy). Zkrátka, to jak utíká schovává se a jak jí Cukrátko postupně ovládá mysl je asi jedna z nejvíce fascinujících věcí na příběhu.
Těžko říct, jestli kdokoli, kromě těch, co knížku už četli bude vědět o čem je řeč. Pokud ne myslím, že ji můžu s klidným svědomím doporučit všem milovníkům pohádek a fantasy (takhle nějak se obyčejně zakončuje mluvní cvičení, že?)
Mám ještě takové nutkání doplnit, že tenhle článek nepíšu z podlézavosti, ale prostě proto, že se mi knížka líbila a zaslouží si pochvalu, nejsem to, čemu si říká řitní alpinista, alespoň většinou.1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jelikož jsem Temnářku znám z blogu a byla jsem jednoduše zvědavá. A také proto, že mladé autory (pokud možno ne moderní poesie) je třeba podporovat.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Dětská narkomanie
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bojovat (za tyhle definice, se všem omlouvám, nikdy nevím, co napsat, tak plácnu první co mě napadne)
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Já mám ráda Atalana, způsob jakým vychovává Jukatu je dokonalý.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Byla jsem napjatá a za necelé dva dny jsem neměla, co číst. Možná je to porstě tím, že trpím na literární charaktery, a jakmile jsou živé, jsem spokojená, ale mě se zkrátka líbí, když můžu zavřít oči a všichni aktéři stojí přede mnou. (Cítím se povina odvolat malou část toho, co jsem kdysi Temnářce napsala, tady je Pdmoří živé až neskutečně.)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Teda našla jsem pár výrazů, které mě naokamžik vytrhli z příjemného plynutí děje. Asi nejvíc mi vadilo označení Modrovlas pro Femoriana (neznám tolik Podmoří, možná je to jeho přezdívka) rozčiluje mě označování lidí podle vlasů, ačkoli u Femoriana je asi docela na místě. Našla jsem pak ještě pár dalších maličkých klišé a eufemismů, nic výrazného, jen jsem o ně vždycky tak jakoby škobrtla.

(Citace převzata z knihy Terezy Matouškové - Hladová přání (str. 40), Nakladatelství Krigl, 2011)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 16. září 2011 v 16:42 | Reagovat

Jsem moc ráda, že tady vypichuješ ten motiv s anorexií nebo drogami, já samotná jsem to měla při psaní v hlavě, ale zatím to takto, myslím, nikdo neoznačil. :-)

(Atalan tam je, ale nejsi první, kdo ho nepoznal, asi to bude těmi dráčky, kteří se pojí k Femovi. Musíme asi udělat s Alenou brainstorming, jak ho případně pro příště nějak výrazně odlišit.)

Děkuji za odezvu. :-)

2 ajinak ajinak | 16. září 2011 v 16:52 | Reagovat

[1]: Zrovna jsem měla ohledně Atalana rozepsaný komentář, ale vidím, žes byla rychlejší. Beru si ponaučení pro příště - jestli nějaké příště bude - víc vytáhnout jejich typické rysy, barevnost vlasů (na tohle je holt šikovnější tužka než centrofix) atd. Holt chlapi jsou si podobní a dráčci tomu nasadili korunu :)

Jinak moc děkuju za pochvalu obálky!

3 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 18. září 2011 v 15:06 | Reagovat

Já ji prostě chci.

4 Fredy Kruger Fredy Kruger | 19. září 2011 v 22:42 | Reagovat

" Vždycky, když jarní je tání,
hladová mívám přání " !
.... hovoří Wladyslaw  Korzalla

... " kolem mne, -  ni jedna žížala,
hlady již koukat  nemohu " !

..... muž vylézá  pod dubem z brlohu
" již končí můj zimní spánek " !
... a svěží jarní vánek
povzbudil muže k činnosti !
... brouky si plní vnitřnosti
( berušky snědl, pět tesaříků )
... již žízeň jde zahnat ku rybníku ...

5 Lennroe Lennroe | 26. září 2011 v 15:47 | Reagovat

[2]: Jo no dráčci mě teda dokonale zmátli, a taky mají oba stejný nos, ale teď když na to koukám, vážně tam nemá proužky ve vlasech...

6 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. října 2011 v 17:58 | Reagovat

Víš, že mě analogie s drogama napadla taky? :))

Jinak vidím, že tě ten anální kolík furt drží, od té doby, cos mi ho nadšeně ukazovala :D

7 Lennroe Lennroe | 18. října 2011 v 22:06 | Reagovat

[6]: Nevím, jak by se to líbilo Temnářce, ale mám vytvořenou takovou asociaci a už se jí asi nezbavím. Slyším Hladová přaní a vybaví se mi anální kolík. :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama