Fandíme Fanfiction

9. října 2011 v 21:16 | Lennroe |  Seprané virtuálno
Každý z nás, kdo už slyšel o fanfiction si jistě vybudoval svůj názor. Obyčejně jí buď propadl (jako já) a nebo ji odsoudil, což mu nikterak nezazlívám a v principu to chápu. Pro ty z vás, kteří o ničem takovém ještě neslyšeli (což je na blogu vcelku nepravděpodobné): Fanfiction jsou více či méně (to většinou) kvalitní literární útvary rozvíjející nebo prznící nějaké původní dílo. Autoři FF mají svůj vlastní jazyk, vtipy, fakty, svět a svůj vlastní internet.

Před těmi, kdo fanfiction milují nic obhajovat ani vysvětlovat nemusím, je to zvláštní druh prozření, který někoho postihne a někoho ne. My víme, co na tom máme, ale vysvětluje se nám to těžko.
Já bych chtěla fanfikci obhájit především před skeptiky, kteří ji už od pohledu odsuzují (a ne vždy neprávem). Když tvrdí, že je to zneužívání a často znásilňování něčího díla, mají asi pravdu, tak to bývá. Když tvrdí, že je to porušování autorských práv, většinou pravdu nemají. Na fanfiction nikdo nevydělává a nikdo se nesnaží tvrdit, že vymyslel Harryho Pottera (to je samo o sobě absurdní). Je to jen projev fanouškovství, to přece trestné není. Jiná otázka je už tak trochu etická. Nikomu se nemůžete divit, že ho rozhořčuje, když někdo udělá z Gimliho romantika nebo ze Snapea metrosexuála. Těžko s tím ale můžete něco dělat. Je to stejné jako z gramatikou. Že nevíte, kde se píše jaké I/Y vám ke cti sice sloužit nebude, ale trestné to není. Nesnažím se tvrdit, že všechna ta ryze praktická a skeptická obvinění nejsou pravdivá, jenže někdo, kdo fanfiction předem odsoudil, se nikdy nedozví, co nás ostatní k tomu vlastně táhne.

Uznávám, že literární kvalita je ve velké většině podprůměrná a že to asi není takový kultúrní zážitek jako Vojna a mír, ale má to jiné klady. Například se při čtení člověk spoustu věcí dozví. Z historie, z jazykovědy, z literatury, ze zeměpisu z mytologie. O spoustě drobností, které vím a činí mě jakž takž vzdělanou puberťačkou, mohu říct: "To jsem četla v jedné fanfiction."
Zlepší se v Angličtině, protože bez toho se prostě neobejde. Často se člověk kvůli fanfiction dokonce začně nějaký nový jazyk učit. Je to přeci jen docela motivace, když něčemu skutečně chcete rozumět, rozhodně lepší, než jendička na vysvědčení. Trvalejší, upřímější a i víc táhne.
Člověk si ledacos přečte prostě proto, že se o tom dočte ve fanfiction. Já znám spoustu citátů, veršů i literárních děl právě z fanfiction, protože to byla autorčina oblíbená kniha. Navíc občas proklouzne i nějaká ta zajímavá reálie, když autor povídku přizpůsobí podmínkám, ve kterých žije (občas takhle přijdete na méně známé tradice a zvyky různých kultur a zemí).
Nad fanfiction člověk přemýšlí. Mohlo to tak být nebo ne? Neodporuje si to někde s původním dílem? A často je to jako matematická úloha, to mi věřte. No řekněte mi kolikrát takhle nad nějakou knížkou skutečně přemýšlíte a celé dny si lámete hlavu?
Další věc, kterou mají fanouškové společnou s mnoha dalšími komunitami je, že najdete spoustu přátel a ačkoli internetová přátelství nejsou taková jako ta reálná, to se tvrdit nesnažím, znamenají často tolik, žeje nemůže v ničích očích snižovat. To sice není specialita pouze fanfiction autorů a čtenářů, ale je to tak.
Navíc kvůli napsání jediné povídky jsou autoři schopní přečíst si vysokoškolská skripta z psychologie, učebnici anatomie, Kámasutru, encyklopedii zbraní, zeměpisný atlas, cestovního průvodce a další a další. Čtení fanfiction tedy vede (alespoň u mě) k tomu, že se zajímám o věci, o kterých bych jinak ani nevěděla, že existují, že čtu knihy, které bych jinak neznala a kladu si otázky, které by mě jiank ani nenapadly. Zdá se vám to jako negativní dopad? Mě ne. Cokoli, co motivuje lidi k tomu aby četli, přemýšleli a zajímali se, aby se nadchli a začali se něčemu věnovat, aby prahli po nových informacích, cokoli takového nemůže být veskrze špatné, ať už rozum velí cokoli.
Nehledě na to, že jsem nikdy nečetla knížku tak vtipnou, abych se u ní nasmála stejně jako u zpackané fanfiction, a to co dokáže člověka upřímně rozesnát už tuplem nemůže být špatné. Ani v nejmenším.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 9. října 2011 v 21:35 | Reagovat

Heh, tak na celou tématiku názor jaksi moc nemám. FF jsem nikdy nevyhledával a načtu, snad s výjimkou různých opravdu děsných perel pro pobavení.

Čeho se však děsím je, že do soutěže, co budu brzy hodnotit, dorazí něco s poznámkou "zasazeno do světa XYZ", což tam fakt nepatří.

2 Matthias Matthias | E-mail | Web | 10. října 2011 v 20:24 | Reagovat

Na FF jsem začínal, ach moje FF o mých oblíbených hudebních skupinách byly plný vraždění, perverzních scén a masakrování... jo zlatý časy :) Mám to furt někde v PC, ale je tam více gramatických chyb, než puntíků na pozadí tvého blogu.

3 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 15. října 2011 v 10:59 | Reagovat

Slash Severus/Lucius. Argh. Je něco horšího pro mé srdce? :-(

4 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 15. října 2011 v 13:02 | Reagovat

Jistěže jsou to mé kecky. :-D

5 Lennroe Lennroe | 15. října 2011 v 15:12 | Reagovat

[3]: Jistěže, Co třeba Severus/Filch?

6 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 15. října 2011 v 21:04 | Reagovat

[3]: Ó, bože. Ty nějak příliš čteš Fantasmagorium ... :D

7 Lennroe Lennroe | 15. října 2011 v 22:04 | Reagovat

[6]: Stačil mi titulek... Jak to dopadlo? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama