Velké myšlenky versus česká malost

19. prosince 2011 v 18:59 | Lennroe |  Seprané spisy
Myslím, že nebude potřeba znovu opakovat, jaký Václav Havel byl a co pro nás všechno udělal. Koneckonců byl prezidentem déle než dvě volební období a já si nevzpomínám, že by si někdo zazanamenáníhodný stěžoval. Samozřejmě se u příležitosti jeho úmrtí všechno přehání, více se o něm mluví a v duchu hesla "o mrtvých jen v dobrém" všechna média vyzdvihují pouze jeho kvality. Já věřím, že dokonalý Václav Havel určitě nebyl, ale myslím, že kdyby jen letmo nahlédl do některé z těch příšerných diskuzí na novinky.cz nebo některém podobném serveru, asi by nevěřil vlastním očím. Protože to byl velmi hodný a tolerantní člověk, pravděpodobně by se nezlobil a nejspíš by ani nelitoval toho všeho, co pro náš stát udělal. Jen velmi nerada právě teď píšu "náš" stát. Dělá se mi totiž trochu špatně z toho, že bych ta tupá bezcitná telata, která pod zprávami o jeho smrti citují Milouše Jakeše, měla nazývat svými spoluobčany. Protože je sice možná pravda, že na osobnosti jako právě Havel být hrdí můžeme, ale smutnou realitou zůstává, že těch remcajících hovad je tu víc.
Nebudu se rozohňovat nad komunistickými žvásty o tom, jak hrozný lhář, rozvraceč, zloděj, kriminálník a lenoch to byl. Zaprvé takovým nesmyslům nemůže nikdo rozumný věřit a nerozumným nic vysvětlovat nebudu. A za druhé se nechci snižovat na jejich úroveň, ačkoli věřte tomu, že bych někomu z nich velice ráda a hezky od plic pověděla, jaká jadrná česká slova se mi při pohledu na něj honí hlavou. Ale pokud jim to nemůžu říct do očí, nechám to být. Koneckonců, oni, kteří by to také panu Havlovi do očí neřekli, by něco takového nejspíš ani neunesli.
Spokojím se jen s tím, že pokud ho někdo označuje za lháře proto, že původně nechtěl ČR v NATO a potom změnil názor, pak by měl možná zvážit, jestli on sám není stejný lhář, když ve čtyřech letech tvrdil, že bude popelářem a teď studuje ekonomku. Možná mám trochu pokřivené vnímání světla, ale vždy jsem si myslela, že změna názoru na základě nových skutečností není totéž co lež a že na ni má každý právo. O tom, že nepracoval (pracoval v pivovaru a také jako kulisák, nehledě na to, že vězni se za socialismu nijak moc nenalenošili)a že zničil Československo (které už podle názvu tvořili dva státy a bylo jen otázkou času, kdy se budou chtít rozdělit) snad ani víc psát nemusím. Navíc, těžko by prezident mohl jen tak říct, tak a od zítřka už se Slováky nepečem. Nebyl to on, kdo státy rozdělil, což jde koneckonců těžko. Měli jsme totiž Demokracii a tudíž o takových věcech jeden člověk rozhodovat nemohl. I tak nepovažuju Slovensko za cizinu, ale za jakýsi sesterský stát - rovnocený ale nikoli cizí - proto mi přijde nemístné tvrdit, že něco rozvrátil.

Co mě ovšem rozčiluje a zároveň rozesmutňuje a čemu také nerozumím, jsou další z těch reakcí.
Tak třeba mnoha lidem připadá divné, že by měla mít "soukromá osoba" státní pohřeb. Nějak moc nechápu, co je na tom, že byl někdo třináct let prezidentem, soukromého. Nehledě na to, že Havel nebyl ledajaký prezident, ale prezident, který se nemalou měrou zasloužil o to, že žijeme, jak žijeme. Možná se totiž nemáme vyloženě královsky, ale kdybychom začali trochu srovnávat, asi bychom nakonec dospěli k tomu, že naprostí bídáci a nuzáci asi nakonec přece jen nejsme. Nevím kolika z vás by přijel na pohřeb americký prezident, ale cosi to o "soukromosti" Havlovy osoby vypovídá. Popravdě mě třeba ani na okamžik nenapadlo, že by státní pohřeb mít neměl.
Taky mi přijde tak nějak zvrácené, že mu lidé vpodstatě vyčítají, že si dovolil umřít před Vánocemi. Jako by si snad kvůli tomu nemohli dát kapra se salátem. Státní smutek stejně nepřipadne na svátky, ale pouze na všední dny a naše soukromé životy nijak výryzně nezasáhne, nikdo vám přece nediktuje, že musíte až do Silvestra šeptat a chodit v černé. A jak poznamenal jeden z mála rozumných diskutujících: Vánoc bude ještě plno, ale Havel byl jen jeden. Co sakra komu může vadit na třech dnech z 365ti. Nikdo vám nebrání slavit si Vánoce, jak je libo. Smutek do nich nezasahuje, ale uznejte, že by zřejmě bylo divné, kdyby žádný nebyl.
Nějaká paní se také kousavě ptala, jak má asi vysvětlit dětem, že nebudou pohádky. Hrozně by měl zajímalo, jak by jim vysvětlila, co se stalo prababičce, že už není. To před svými dětmi odmítá mluvit o smrti? Nebo snad nedokáže vysvětlit pětiletému dítěti, kdo je to prezident a proč je důležitý. Nehledě na to, že pohádky Možná nebudou jen v pátek a to ještě ani nejsou Vánoce. A pak, vysvětlete mi, proč teda těm dětem místo toho nějakou nepřečte nebo s nimi nejde ven. To je jí jen líto toho jednoho dne, na který mohla děti šoupnout k televizi a mít od nich pokoj?

Koneckonců se v tom zase tak šťourat nemusím. Ne že bych chtěla znevažovat něčí názor, ale nějakej Pepa ze Lhotky, kterej ani nedodělal střední školu si může u piva plácat, co chce, ale nic to nemění na tom, že na Pražský hrad přicházejí kondolence ze všech koutů světa a že vedle slov prezidentů o Havlově velikosti, jsou Pepovy kecy asi jako ňafání ratlíka. Otravné ale úplně bezvýznamné.

Přeci jen ale musím myslet na to, co by na to Havel řekl, pokud by vůbec něco řekl. Jestli vůbec, tak laskavý a optimistický člověk mohl tušit, že existují lidé tak plní zloby. Lidé, kteří i díky němu mají svobodný přístup k internetu a mohou si bez problémů zajet do Německa pro nové boty. Možná by řekl, že toho nelituje, že je to jen daň za demokracii, protože nic není zadarmo. Možná by řekl, že to tak nemyslí, že jen nevědí, co na to říct. Ať už by to bylo cokoli, předpokládám, že by to bylo plné laskavosti, pochopení a odpuštění a možná by v tom byl skrytý i nějaký vtip. Předpokládám ovšem, že ti kterým by to bylo určeno, by stejně nepochopili.

Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Zdá se vám to naivní? Možná hloupé? A přišlo by vám to tedy lepší obráceně. To je optimismus a víra v dobro snad nějaká slabost? Obdivovali byste člověka, který hlásá, že máte lhát, až se budou kopce zelenat a všechny kolem máte nesnášet? Asi ne. A vidíte. Přesto se spousta "malých" zlých a závistivých lidí řídí heslem:

Jen ať si ta hnusná láska strčí pravdu do řiti, hlavně, když mě zůstane pívo a veselý vánoční program v telce.

Snad by mohl někdo z těch internetových "hrdinů" zapřemýšlet nad tím, jestli chce skutečně házet špínu na někoho, jehož politikou byla pravda, laskavost, tolerance a optimismus. Protože možná se vám to zdá jako slabost, ale on by se nezlobil, jen by se shovívavě usmál.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 VelííQ VelííQ | Web | 19. prosince 2011 v 19:19 | Reagovat

Úžasný a pravdivý článek :) K tomu není co říct.

2 lesnizelva lesnizelva | Web | 19. prosince 2011 v 19:25 | Reagovat

Díky.

3 Arvari Arvari | E-mail | Web | 19. prosince 2011 v 19:34 | Reagovat

Za tenhle článek vážně tleskám...

4 Taychi Taychi | Web | 19. prosince 2011 v 20:04 | Reagovat

Líbí se mi to sepsání. Já sama o tom raději nějak více nekonverzuji, jelikož přece jen já jsem ho nepoznala...Nepoznala jsem jeho vládu abych z toho měla rozum.

5 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 19. prosince 2011 v 20:21 | Reagovat

Lidská zloba je bobtnající téma.
Vždycky se zmateně zastavím, drbu v kožíšku a přemýšlím: je lepší o ní mluvit nebo se jí vyhýbat?

Jsem rádo, že to nevidím samo.
Naivní a hloupé je skrývat pravou podstatu hezkých slov před sebou proto, že se zdají být hloupé, naivní, dětsky jednoduché...

"His Holiness Dalai Lama stated, that perhaps the best tribute we could honour and remember President Václav Havel is to work as best as we can towards building a more peaceful, opened and just world."

6 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 19. prosince 2011 v 20:23 | Reagovat

Amen.

7 Lennroe Lennroe | 19. prosince 2011 v 21:39 | Reagovat

[4]: Já jsem tedy z jeho vlády zažila jen část a všechno co si pamatuju, je že byl oblíbený a že jsem usínala u jeho novoročních projevů protože měl příjemný hlas. To ostatní co uvádím jsem se dozvěděla až postupně, ale i tak mi to nedá, nepozastavit se nad těmi malichernostmi, co někteří řeší.

8 pavel pavel | Web | 21. prosince 2011 v 20:50 | Reagovat

Lidi jsou hovada a myslí jen na sebe, což on "bohužel" myslel na ně, aby žili ve svobodě.
Doufám že tihle komunisti postupně pochcípají a dají už pokoj.

9 Lennroe Lennroe | 21. prosince 2011 v 21:46 | Reagovat

[8]: Průšvih je, že maj tuhej kořínek potvory.

10 Pérák Pérák | Web | 19. února 2012 v 15:44 | Reagovat

Ze tvého článku lze vyčíst, že jsi V. Havla pojímala jako osobnost s těmi nejlepšími vlastnostmi. To nás v minulém režimu učili v podobných barvách, ovšem týkalo se to úplně jiných "osobností" (Lenin, Stalin, Gottwald apod.) a jaké potom vyšli najevo pravdy se až nechce věřit!
Nemám v úmyslu ti nějak brát ideály pravdy a lásky, ovšem realita jak vidíš sama je úplně jiná.
Když jsem jako student zvonil klíčemi na náměstí mého tehdejšího bydliště byla to krásná doba. Avšak ty růžové brýle co nám tak masově nasazovali jsem vbrzku odhodil a litoval toho, že jsem tehdy nezahodil i ty zvonící klíče na náměstí. A to nejsem vůbec levicově zaměřen! Tehdy jsem pochopil špinavost politiky. A když zemřel exprezident Havel znovu jsem ucítil tu známou pachuť z dob předrevolučních, kdy se představitelé státu, ať žíví či skonavší vyzvihovali téměř až do nebe. A tu jsem znovu pochopil jak prašivá je politika snad jakéhokoliv režimu.

11 Pérák Pérák | Web | 19. února 2012 v 15:52 | Reagovat

oprava: živý :-D

12 Lennroe Lennroe | E-mail | Web | 21. února 2012 v 18:33 | Reagovat

[10]: Na začátku říkám, že dokonalý určitě nebyl. Šlo mi zkrátka proti srsti, že se lidé tak odporně vyjadřovali o člověku jako on. Nevím jaký byl politik (a myslím, že se na to ani zas tak moc nehodil) ale stojím si za tím, že byl velmi laskavý a shovívavýa že toho udělal dost.
Protože ho sama neznám, nemůžu ho posuzovat, ale řekla bych, že o člověku hodně vypoví, jaké má vztahy s okolím a Havel byl velmi oblíbený, takže předpokládám, že tak hrozné to být nemohlo. Jinak bych totiž musela věřit, že si už ani Dalajláma neumí vybrat přátele a to bych nerada.

13 Zuzi Zuzi | Web | 20. srpna 2012 v 6:39 | Reagovat

Krása.

14 wonder woman costume wonder woman costume | E-mail | Web | 4. září 2012 v 2:09 | Reagovat

hey great information your site contains will return when I have time to read more.
http://www.ifcostumes.com

15 short prom dress short prom dress | E-mail | Web | 4. října 2012 v 4:01 | Reagovat

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well.
http://www.datedress.co.uk

16 Jan Jan | Web | 15. března 2016 v 11:56 | Reagovat

Moc pěkný blog.

17 Wendy Wendy | Web | 17. října 2016 v 15:02 | Reagovat

Děkuji za pěkný blog, je moc fajn.

18 ota ota | Web | 17. října 2016 v 15:02 | Reagovat

Fajn čtení, díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama