Proč legalizovat (a nejen trávu)

22. listopadu 2012 v 0:29 | Lennroe |  Sepraná moudra
Protože jsem v poslední době narazila na dost zajímavý přístup k legalizaci marihuany, rozhodla jsem se, že zkusím načrtnout, jak by to mohlo vypadat jinak než třeba v "Samotářích."
Narazila jsem doteď vlastně jen na dva tábory. "Legalizujte! Tráva je super a chceme se všichni zhulit." a nebo "Ta mladý nemyslí an nic jinýho než na drogy, já bych jim to zkázal a ty internety taky."
Zvláštní je, že se to většinou týká marihuany, ale jsou i jiné lehké drogy jako kouzelné houbičky, koka, extáze, opium nebo třeba nepřiliš známý meskalin z některých kaktusů. To všechno jsou, u nás ilegální, lehké drogy s různými účinky.
Málokdo z těch kdo jsou zásadně pro nebo zásadně proti přitom přemýšlel o tom, jak by to mohlo vypadat. Většina z nich podel mě svůj názor bere jen jako výkřik, jako demonstraci toho, že nějaký názor mají, ale nikdy je nenapadlo, že by k něčemu takovému mohlo skutwčně dojít. A přitom má legalizace několik nesporných výhod (mimo "Konopí léčí, sázejte ho všude"). Já jsem pro vlastně jednak z určitého idealistického principu a jednak z ryze praktických důvodů.

Idealistický princip
... zakládám na tom, že když je jedno člověk víceméně (podle papírů) dospělý, má nezadatelné právo udělat se svým životem cokoli chce, samozřejmě za předpokladu, že snese následky. Každý člověk ve svobodné zemi má právo se udřít a nebo se až do smrti flákat, právo se zabít a právo zkejsnout tu až do sta, právo chlastat jako duha a další spoustu práv. Proto si myslím, že dospělý člověk by měl mít právo brát drogy. A také právo být informován o následcích. Ale pokud se někdo chce zničit, není důvod mu to neumožnit. Celá tahle myšlenka je zkrátka o svobodě myšlení, rozhodování a nakládání s vlastním životem a o právu být informován, kam má cesta povede. není to nic na čem by se dalo stavět, ale je to vysvětlení, které se hodí jako odpověď na otázku, proč by vůbec lidé měli legalizaci chtít.

Praktické hledisko
...už na morálních principech tak docela založeno není, nicméně je to něco jako soupis možností, které by přinesla legalizace lehkých drog.

Ekonomika
Myslím si, že doba, která je teď by takovému kroku přála o to více, že mnoho lidí nemá práci. Kdyby byly lehké drogy legální, bylo by logicky třeba mnoho legálních zaměstnanců, kteří by se novým odvětvím mohli zabývat. Jako první by pravděpodobně vznikly obchody, takové rzošířené growshopy, kde by se malá množství drog (maximálně např. 5 dávek) prodávala. Zároveň by tam mohly být k dispozici kontakty na poskytovatele různých služeb, knihy příručky, semínka a sazeničky, produkty z drok atd.
Dále by se samozřejmě vyskytli lidé, kteří by chtěli drogy (především asi marihuanu) legálně pěstovat a prodávat ve větším. Lidé kteří dnes mají s pěstování mnohaleté zkušenosti by si mohli legálně založit vlastní farmy a zaměstnat tam lidi. Někdo by chtěl zajisté provozovat obdobu holandských Coffee shopů, i tam by vznikla pracovní místa. Na tohle všechno by člověk samozřejmě potřeboval licenci a tu by mu musel někdo vydat, udělat psychotesty, zkoušky odborné způsobilosti a lékařské prohlídky, to všechno jsou pracovní míst a také peníze do státní pokladny. Navíc by se určitě našli i lidé, kteří by překročili rozumnou míru a potřebovali by poradenství nebo odbornou péči, museli by vzniknou brožur y na školách by probíhala státem podporovaná prevence, a to všechno zase musí někdo dělat. Byla by třeba kontroly, překupníci, kteří by dováželi ze zahraničí, velkoobchody pro maloobchody a pěstitele...

Další ekonomická výhoda je, že jakmile stát připustí, že je něco legální může s tím dále manipulovat. Dokud je nákup a prodej drog trestný čin, nemůže stát připustit jejich existenci jinak než v případě odhalování zločinů. Je-li to ale legální, dá se to regulovat, uvalit na to daně a cla, zavést poplatky za vystavení licencí a vypracovat statistiky. Z každé dávky, by kupující zaplatil spotřební daň, z dovážených drog by se platilo clo (a dalo by se tedy i přibližně kontrolovat, kolik drog se doveze), dealeři, kteří teď mají čistý zisky, by mohli riskování vlastní bezúhonosti vykoupit placením daně z příjmu a správních poplatků. Jediný, kdo by byl osvobozen od spotřební daně by byli lidé s lékařským předpisem, kteří by mohli dostat i příspěvek, navíc pokud by si chtěli konopí sami pěstovat, mohli by ho dál prodávat se sníženou sazbou daní (pokud by prodávali jen do určitého objemu), brala bych to jako úlevu pro babičky, které by chtěli pomoci kamarádkám, nebo lidem s péčí o osobu blízkou, kteří by si chtěli ke státnímu příspěvku přilepšit. I oni by samozřejmě museli mít licenci, jen levnější a méně přísně regulovanou.

Věda a výzkum
Jako další plus bych brala, že by se jistě zlepšily poznatky o účincích drog a mohly by se objevit například další možnosti využití v medicíně a to i u jiných drog než konopí, navíc by se daly zkoumat možnosti léčby závislosti a zmírnění negativních účinků.
Nechápejte mě špatně, takovým výzkum samozřejmě probíhá. Velký problém je ovšem v tom, že chcete li jako vědec něco zkoumat, musíte mít laboratoř, materiál a pokusné objekty a většinou taky plat, protože nemůžete jen zkoumat a nemít za co jíst. A pokud máte alespoň přibližnou představu o tom, kolik se platí testovacím subjektům a kolik stojí vybavení a provoz laboratoře, musí vám být jasné, že na něco takového musí vědecký tým dostat tučný grant. Jenže, kdo by sypal mraky peněz do výzkumu, který nebude v praxi legálně využitelný, že?
Ale do výzkumu toho jak udělat z koky potravinový doplněk, který bude každý chtít nebo jak užívat opium, aby se potlačily negativní účinky a zachovaly se ti pozitivní, do takového výzkumu legálních látek peníze nějaká společnost určitě ráda vloží, když ví, že má trh na kterém by takové výrobky mohla prodávat.

Prevence a léčba závislosti
Mám za to, že když jsou drogy nelegální je těžké sledovat jakékoli dění kolem nich. Nikdo vám nepráskne svého dealera jen tak, čili se nedozvíte, jestli užitá droga nebyla nějak znehodnocená nebo nastavovaná. Když si ale drogu koupíte v legální obchodě, můžete s klidem říct, který to byl. Navíc protidrogová prevence je v současné době dost mizerná. Zatímco o sexu, cigaretách a alkoholu se na školách otevřeně mluví, řeší se následky, nemoci, bezpečné užívání, účinky a dlaší, drogová prevence sice také existuje, ale je značně nepřesvědčivá. Kdyby mohl přijít udělat přednášku prosfesionální pěstitel konopí a kdyby mělaškola k dispozici jednou za čas konzultanta, který by měl speciální vzdělání, byla by podle mě mnohem účinější. Navíc by se dal obchod s drogami a jejich konzumace a následky statisticky sledovat a daly by se vyvozovat důsledky. bez oficiálních statistik žídné oficiální důsledky vyvozovat nemůžete. Kromě toho by tu také byla nesporná výhoda toho, že drogy by už nebyly takové tabu a ani mladý člověk by pak třeba neměl takový strach se přiznat k problémům nebo k tomu, že drogu měl a mohl by o tom, alespoň částečně otevřeně mluvit.

Služby
Tento aspekt jsem si nechala nakonec. Není jednoznačně pozitivní, ale je. Tak jako v Holandsku by mohla existovat drogová turistika. Neříkám sice, že je představa toho, že k nám lidé nejezdí na Karlštejn ale na trip, bůhvíjak přitažlivá, ale z ekonomického hlediska...

Čímž můžu přejít k negativům (ano kupodivu jsem přemýšlela i o nich)

Bagatelizace
To vidím jako poměrně velký problém. Nebylo by to ovšem nic nového, lehké drogy by se pouze zařadily po bok cigaret a alkoholu. O těch každý ví, že jsou svým způsobem hodně nebezpečné, ale každý na to prdí, protože kouří a pijou přece všichni a smí se to, tak co. Takhle alespoň část lidí vnímá drogy jako něco nebezpečného s čím je třeba zacházet opatrně, i když velké iluze si nedělám. Přinejmenším je straší to, že by mohli mít problémy se zákonem. Na druhou stranu si myslím, že nestřídmé pití je nebezpečnější než nestřídmé "hulení" ale když se někde otráví alkoholem dvanáctileté děcko, každý řekne, že se to stává. Bylo by třeba udělat něco s laxním přístupem k takovým látkám celkově, musela by se ale měnit i výchova a mnoho dalších věcí, je to začarovaný kruh.

Rozšíření černého trhu
Přestože by část pěstitelů a vyznavačů lehkých drog a si po legalizaci přečla na stranu dobra, určitě by se nevymýtil celý černý trh a museli by se navíc pravděpodobně řečit i problémy s úplatky a falšováním licencí, s něčím takovým se ale musí počítat skoro u všeho. Alespoň by se daly lépe stanovovat tresty a kvalifikace by se dala poněkud rozšířit a už by se nejdenalo pouze o držení a prodej drog. Některé tresty by se daly zvýšit jiné snižit.

Etické problémy
Zase by se našlo množtví skupin a jedinců, kteří by cítili potřebu zaujmout nějaké morální stanovisko a vznikly by další hranice a bariéry, další předsudky a další nenávist. Navíc jako zradu by to pravděpodobně vnímali i sami někteří zastánci legalizace, protože většina z nich by si legalizaci představovala pochopitelně bez omezení a bez daní, ale nedovedu si představit, která vláda by na něco takového mohla přistoupit. Prvaděpodobně by to ale u některých lidí vedlo k postoji "zasraná komerce" a za uskutečnění něčeho za co roky bojovali by ani nebyli vděční.


Během psaní mě napadlo, že mám vastné podobně otevřený názor i na multikulturní politiku a sexuální volnost, takže asi ještě přibudou dva podobné články a třeba mě napadne něco dalšího. Zatím si nechám vynadat za tenhle názor.
Halvním smyslem článku nebylo, jak by se mholo zdát, navrhnout funkční způsob legalizace, ale ukázat, že nic není černobílé a nic by se nemělo zavrhovat jen proto, že to není zrovna módní názor.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Guizmo Guizmo | 22. listopadu 2012 v 8:21 | Reagovat

Kdyby měla být legalizovaná, zakázala bych jí aspoň do 21 let, sice bych tím nezměnila skoro nic, protože kdo nechlastal pod 18 ať hodí kamenem, ale dalo by se to omezit u studentů, protože z nich se mi chce zvracet (aspoň z těch v mojí škole se mi chc zvracet)
;)

2 mengano mengano | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 9:19 | Reagovat

Víš, v něčem máš pravdu, v něčem se poměrně dost mýlíš. V komentáří není prostor k nějaké rozsáhlejší polemice.

Docela mě zaujalo, že...má právo se udřít a nebo se až do smrti flákat... Pokud se rozhodne flákat, tak pokud možno za svý. Neočekávat, že mu to bude společnost jakkoliv financovat ;-)

3 Lennroe Lennroe | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 9:41 | Reagovat

[2]:: No, klidně se rozepiš, já mám dlouhé komentáře ráda :)
No společnost mu to už financuje. Je jasné, že nebude mít to nejlepší, co mu může kapitalistická společnost poskytnout, ale dělat nemusí nic. A někdo radši oželí auto, oblečení, televizi, školy, dobré jídlo, dovolené atd. a nic nedělá a má na to právo.

[1]:: Jo o 21 letech jsem taky přemýšlela.

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 17:59 | Reagovat

Tráva přece legální je (aspoň v ČR)

5 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 22. listopadu 2012 v 20:57 | Reagovat

[4]: Ach ano, marihuánová step...

6 Babe Babe | Web | 24. listopadu 2012 v 16:07 | Reagovat

[1]: Žádný kámen poblíž.

7 bludickka bludickka | Web | 6. prosince 2012 v 16:12 | Reagovat

Já už trávu nekouřím, tak je mi to v podstatě jedno. Asi bych to nechala tak, jak je. Nebo za chvíli bude šílená daň z trávy, budou jí moct pěstovat jen firmy a kdovíco ještě se vymyslí, aby se na tom trhlo. proč jinak by to stát schválil...

8 hogreta hogreta | E-mail | Web | 22. prosince 2012 v 21:29 | Reagovat

Je pravda, že alkohol, i když je to tvrdá droga, je legální - a stát na něm vydělává neuvěřitelné peníze. Na marihuaně, měkké droze, by určitě vydělával také hodně.

Ale beru to tak, že by ti, kteří jsou závislí, měli platit odvykací kůry z vlastních kapes, když se do toho vlastně dostali dobrovolně. Jenomže na to většinou peníze už nemají. Má je společnost nechat umřít i když se chtějí vyléčit - a nebo jim léčbu platit? Asi platit. A to zase platí daňový poplatníci. Dá se říct, že závislí (ať už na čemkoli) lidé takhle parazitují na společnosti. Ale nejsem ekonom a nedokážu ani odhadnout, jestli by legalizace marihuany(nebo jakékoli jiné drohy) rozpočet zatížila a nebo mu naopak pomohla.

Problém v tom vidím především ten, že když je něco legální, tak spoustu lidí - a zvlášť děti - mají tendenci to zlehčovat. Kdo z nich ví, že alkohol je mnohem nebezpečnější, než třeba malé množství kokainu? Kokain by si dal málokdo, protože jak je to zakázané, je to jakýsi "strašák". Bojím se, že kdyby se všechno zlegalizovalo, spoustu lidí by to bralo jako signál "dejte si, není na tom nic špatného". A tenhle signál rozhodně dobrý není:-D. Nevím, jestli se dá spoléhat na to, že když budou lidi informováni, tak že to i správně pochopí a budou tomu opravdu dávat takovou váhu, jakou to má... Takže je to celé takové rozporuplné :-O

9 Lennroe Lennroe | E-mail | Web | 25. prosince 2012 v 20:19 | Reagovat

[8]: S odvykacími kúrami máš pravdu, ale také ne úplně, už teď se protialkoholní léčení částečně hradí  a odvykání kouření myslím skoro plně, kromě toho na lehkých drogách kromě koky, nevzniká fyzická závislost, bylo by třeba pouze terapie u psychologa. Kokain, heroin atd. bych si samozřejmě k legalizaci navrhovat netroufla, protože už první dávka může zabít (a to platí i alkoholu), neumím si ovšem představit, že by někoho zabilo žvýkání koky nebo kouření trávy.

Rozporuplné to je, koneckonců proto o tom píšu :) ale samozřejmě představa, že se stane něco podobného jako teď... alkohol je legální takže: "Nalejeme Petříčkovi taky trošku šampáňa, vždyť už mu bylo pět a když je ten silvestr..." Taky by to mohl přejít v: "Péťo, dej si s náma špeka, už ti bylo sedm, jsi velkej kluk."

10 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 29. prosince 2012 v 23:40 | Reagovat

Souhlasím s oním věkem 21 let.

A líbí se mi zmínka o Petříčkovi. :-D

11 homerhome homerhome | E-mail | 23. listopadu 2013 v 20:50 | Reagovat

Válka proti drogám selhala. Daňové poplatníky stojí miliardy korun a žádné výsledky. Drogy vždy byly, jsou a budou, což je problém. Ale jak to chcete řešit? Já bych legalizoval koku, ale ne nitrožilní užívání a crack. Legalizoval bych jako uspávadlo surové opium (př. makové mléko, opiové bonbony) místo barbiturátů, benzodiazepinů nebo morfia. Ať jsou legální všechny psychostimulantia (amfetamin, MDMA), ale ne pervitin. S těmi halucinogeny - opravdu chcete zavřít člověka za to, že omylem sebral v lese lysohlávku??? A marihuana by mohla do rozpočtu odvádět 20 miliard. Takže co jiného zbývá?

12 homerhome homerhome | E-mail | 23. listopadu 2013 v 20:53 | Reagovat

Takže lidé od 21 let budou nakupovat konopí legální a zdaněné a lidé pod 21 let si budou kupovat od dealera (bez daně)?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama