Předvolební šílenství odhaluje špínu jako tající sníh

23. ledna 2013 v 7:33 | Lennroe |  Seprané spisy
Když se podívám kolem sebe, když pročítám noviny nebo internetové diskuze, dokonce i v té hospodě - připadám si jako brzy na jaře. Tající sníh odkrývá psí hovna, která se v něm předtím ztratila a nikdo se neobtěžoval je sebrat. Nechci ani tak psaát o tom, že se šílenstvím kolem presidentské volby rozdělil stát na tři tábory:Zemanovce, Karlovce a nevoliče. Jak se ale boj o prezidentské křeslo vyostřuje, ztrácejí skrupule i lidé, kteří si jinak na prezidenta nevzpomenou ani na Nový rok v poledne. A odhalují tak nejen některé otřesné ryze české ale i obecně lidské vlastnosti, ale i některé problémy naší společnosti.

Například jsem si všimla, že lidé vůbec neumějí zacházet s informacemi. Přijde mi to až zoufalé. Nejenže nedokáží rozlišovat média ne věrohodná a nevěrohodná, nestraná a zaujatá, bulvár a seriózní. Neuvědomují si, že Právo je a bylo levicovým deníkem a jeho internetová "pobočka" novinky.cz také. Naopak čtenářům Reflexu také často nedochází, že ani tento vysoce ceněný časopis není ani zdaleka nestranný. Jako velký problém se jeví i hledání a ověřování informací. Pozoruju, že lidé například nedokáží porovnat zdroje a za jedinou bernou minci mají Wikipedii, na kterou ovšem píšu články i já a může i kdokoli jiný. Problém mají často i s hledáním souvislostí, čtením mezi řádky a interpretací informací a všechno ještě zhoršují diskuzní fóra, blogy a facebook, kde se často někdo pokouší například o rozbor něčího výroku případně sdílí nesmyslné články a lidé, nejen ti mladí, tomu velmi snadno uvěří a ještě ke všemu to šíří dál. Zaprvé proto, že je to od známého nebo kamaráda a ten by přece nelhal. A za druhé proto, že převzít něčí názor je jednodušší, než si vytvořit vlastní. K celkové zkáze navíc přispívá i vzrůstající lenost, takže lidé hledají informace co nejstručnější a pokud možno ani ne psané. Jenže stručné články o složitém problému mohou být dost zavádějící. Navíc mi přijde, že lidé třeba vůbec nepočítají s tím, že ve zprávách an Nově by taky mohla být nějaká blbost, že by tam mohli něco vynechat atd.
Docela mě to děsí. Kdybych tady teď napsala vážně míněný článek o tom, že prezident má málo známou pravomoc, soudit sám těžké zločince a vykonávat trest, bude to deset lidí sdílet, dva se se mnou budou hádat, ačkoli si sami nebudou jistí, jestli je to pravda nebo ne a jeden si najde ústavu, přečte si tam pravomoci prezidenta a přijde mi oponovat. Zaprvé to poskytuje skvělou živnou půdu pro různé konspirační teorie a za druhé budou-li lidé, takhle otupovat dále, bude nakonec velmi snadné je ovládat.

Ty konspirační teorie jsou další věc. Nikdy bych byla nebyla (Čeština je krásná Usmívající se) ochotná uvěřit, že existuje tolik lidí, kteří na to skočí. Ale o ni nejenže existují, ale je jich hodně. Já beru, že když mladý člověk zjistí, že je mu ze všech stran něco podsouváno a celkově, jak to na světě chodí, může mít pocit, že někde musí být nějaká vyšší pravda jen pro zasvěcené, která celý ten bordel vysvětluje. Ale pro některé to bohužel znamená úplně se otočit zády k čemukoli, co je společné většímu počtu lidí a hledat tuto pravdu pouze v alternativách. I tak pro mě ale zůstává záhadou, jak někdo může věřit, že Bilderberg zabil Whitney Houston a že je to židovsko-zednářská skupina, která řídí svět. Proč by měli mít princ Charles, Tony Blair, Juan Carlos, Margaret Thatcherová, Angela Merkelová, Bill Clinton, Bill Gates nebo předsedové společností jako Nokia nebo Coca-cola zájem na smrti Whitney Houston, mi zatím bohužel nikdo nevysvětlil.

Debaty pro mě mají navíc i nádech primitivní emotivnosti. "Chladná hlava" se neříká nadarmo. Emotivní výlevy jsou totiž většinou parketou lidí, kterým už rozumné argumenty došli, případně od začátku žádné neměli. Hraní na city a divoké spory o to, který kandidát má lidi radši, jsou na hranici docela tragikomické. To že někdo předvádí téměř hysterii nad tím, že mu někdo vyvrátil argument (obyčejně velmi podstatný - třeba že Zeman má dvě děti nebo že Schwarzenberg není Rakušák), lidé se navzájem posílají léčit, "vyhrožují" emigrací, jdou si hodit mašli atd. Padají i nadávky. Většinou jsem schytala poměrně neoriginální "blbko, trapko, fašistko a děcko" ovšem padly i lepší. Jako příklad, jedna slečna byla po vyčepávajícím vysvětlení problematiky Karlova dvojího občanství nazvána "Karlovou vnučkou."

A to je další věc. Nadávkami se stávají i výrazy, které svědčí zaprvé o té emotivnosti a za druhé o tom, že nadávajícímu už dochází dech. Nikdy před tímhle cirkusem by mě nenapadlo, že "Sudeťák, student, pravdoláskař, podnikatel..." mohou být použity jako nadávky. Sprosté výlevy a Karlovy vnučky jsou spíš úsměvné stejně jako vážně míněný příspěvek v jedné diskuzi "To jako vážně chcete volit Karla? Vy jste ho neslyšeli?" Vždyť neumí vůbec zpívat!"
To že ale někdo vyslovuje pravdoláskař, student a podnikatel takřka s opovržením se mi vůbec nelíbí. Na jednu stranu každý vykřikuje, jak nechce školné, že nebude moct nikdo studovat, na druhou stranu ti samí lidé se opovržlivě vyjadřují o vysokoškolácích a jejich profesorech, jako by to byli lidé z jiné planety, kteří ničemu nerozumějí. Pravdoláskař, ať už to chápeme jakkoli, je teď také zřejmě synonymum pro debila a mě trochu děsí, kdy se synonymem pro kladného hrdinu stane v diskuzích soudruh, když teď už se to tam hemží "obyčejnými lidmi." A podnikatel (případně i šlechtic) je zřejmě synonymum pro hajzla, který krade. Většina lidí si totiž asi neuvědomuje, že člověk, který jim každý měsíc dává výplatní pásku, je také podnikatel a že podnikatel je i paní, která si přivydělává pečením dortů nebo má second hand a v penězích se netopí. Stejně tak šlechta je mezi námi plebejci druh neoblíbený, ačkoli kromě "no ve středověku přece..." proti ní zřejmě neexistuje žádný důkaz toho, že jsou bohatí a zlí. Nikoho už netrápí že konkrétně Schwarzenbergovic děti si musely půjčovat oblečení, protože si sebou nesměli Schwarzenbergovi do emigrace skoro nic vzít a část toho, co si vzali jim ve vlaku během cesty ukradli. Že Černínovi bydleli pomalu na chalupě a Štermeberk ze Štermbergu pracoval v dolech, je také jasný důkaz toho, že dnešní šlechtici vyrůstali v blahobytu a přepychu (a tudíž jsou samozřejmě strašné zlí, vrrr, peníze kazí lidi).

A co mě točí až extrémně je české "vlastenectví." Já se třeba za vlastence nepovažuju, ale mám naši zemi a náš jazyk celkem ráda, našla bych u nás hodně pozitiv a celkově si přeju, abychom byli prosperující zemí (a ne zcela sobecky, abych se měla dobře, o to se musím zasloužit sama). Momentálně ovšem je zřejmě každý, kdo má v občance napsáno Národnost: Česká, veliký vlastenec. Nikdy by nedovolil prolomení Benešových dekretů (co na tom, že o nich slyšel naposled na základce a jistý si je jenom tím, že to jsou nějaké důležité papíry - inu dekrety), nestrpěl by "Rakušáka" za prezidenta, záleží mu na tom, aby se k moci nedostal bývalý komunista a hrozně by se styděl, kdyby vyhrál ten nebo ten. Najdenou je z každého veliký Čech, kterému ukrutně záleží na tom, aby nám ten a ten na hradě nedělal ostudu. Zvláštní je, že jsou to většinou ti samí lidé, kteří před týdnem seděli v hospodě a nadávali "jak je v týhle zasraný zemi všechno na hovno, jak je každej okrádá a jak je nejlepší emigrovat a nechat tu všechny ty blbečky shnít i s vládou." Češi jsou vlastenci pouze ve třech případech - když uspěje nějaký náš sporotvec (který tu většinou pro jistotu nežije), když jim nějaký cizinec něco českého pochválí a když jsou volby. Během roku by jim bylo srdečně u řiti, kdyby byl prezident marťan s čínským pasem, který místo piva pije jen norskou minerálku a mluví jazykem Zulu. Ale když udělá nějakou ostudu a nebo se o něm začne mluvit... Mimochodem snažila jsme se sem netahat moc politiky, ale tohle si neodpustím. Když se Klausovi tak moc ohání předky a češtvím - Klaus je české jméno jak poleno!

Co mě ještě štve, je naprostá neschopnost diskuze. Někteří lidé opravdu nejsou schopní se o ničem bavit. Když jim druhá strana neoplatí urážku urážkou, ale zeptá se jich slušně např. co přesně je trápí na EURU, jsou naprosto v koncích. Nakonec se obvykle vytasí s tím, že mají taky právo na svůj názor, néasi! No to je jasné, že mají. Otázka je, jestli se dá za názor považovat "EU je na nic, nevím proč, ale je to prostě můj názor. A kámoš to říká taky." no a názor asi není ani "Já si myslím, že voda nevaří při sto stupních, já mám názor, že je to spíš až při stopadesáti." Vždycky jsem měla představu, že názor je důsledek, který vyvodíte z nějakých informací (které musíte mít) a že názor, lze mít pouze na věci, o kterých se nedá říct, jestli jsou pravda nebo ne.

Jako poslední jsem si nechala hluboký nezájem a povrchní zájem. Je to pořád stejné, přijde řeč např. na ty dekrety, protistrana na ně samozřejmě má vyhraněné až extremistické a velmi vybroušené názory, které si utvořila včera večer. Kdo je psal, kdy a co v nich je přece není důležité. Přijde mi, že lidé, kteří momentálně dělají největší virvál kolem každého uprdnutí, používají normálně noviny jen na leštění oken, ale najednou mají tisíc odkazů, co kdo kde napsal (a taky slušný bordel v hlavě). Lidé, kteří při dějepisu vždy spali, jsou najednou odborníci na historii církve, druhou světovou válku a první republiku. Obzvlášť zábavní jsou pak, když si pletou prezidenty, 1. světovou s 2. světovou a Německá města a události s Rakouskými a pokud je usvědčíte z blbosti odvětí nějakým neprůstřelným argumentem "Vždyť je to jedno, s tebou nemá cenu se hádat, moc to hrotíš, moudřejší ustoupí." Obyčejně poté, co jste jednou větou srovnali Therese Schwarzenbergovou s Charlottou Masarykovou a dostalo se vám půlhodinové vášnivé přednášky na téma, nevážíš si amerického osvobození a životů vojáků, běž to říct rodinám a padlých a pozor - nemáš srdce!
Já nikoho nesoudím podle toho, jestli zná dějiny, umí gramatiku nebo se vyzná v právu. Je mi jedno jestli se někdo nezajímá o politiku nebo že to nejdelší, co kdy přečetl, byl jídelní lístek. Je mi to veskrze jedno ať má třeba v hlavě piliny nebo řízek v trojbalu. Ale proč potom na to téma diskutuje a ještě se čertí, když je někdo opraví (pro ilustraci: Já žádnýho rakušáka volyt nebudu! Prezydent má umnět česki a zaspívat himnu!)

Celkově vzato se momentálně v diskuzích většina lidí projevuje jako sprosťáci, hlupáci, ignoranti a falešní vlastenci a v koutečku duše se občas ztotožňuju s naším matikářem, který říká, že volevní právo má každej debil a že to neni rozumný. A vzápětí si dám facku. Máme demokracii. Lidé, kteří si pletou Německo s Rakouskem a jejich slovní zaásoba se omezuje na fašista, kretén, ostuda a diseléčit mají úplně stejné volební právo jako já.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 23. ledna 2013 v 8:34 | Reagovat

Vcelku jo, akorát Bilderberg? Myslím, že konspirace říká Ilumináti, ke kterým hážou skoro všechny úspěšné zpěváky ;-)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 23. ledna 2013 v 8:35 | Reagovat

Tatíček Masaryk střílel do dělníků.
Prezidentské volby si střílí z nás.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 23. ledna 2013 v 8:36 | Reagovat

[1]:
Špatně. Za vším stojí Vosaák.

4 K. K. | Web | 23. ledna 2013 v 9:12 | Reagovat

Výborný článek, smekám nad tvou trpělivostí!

Obzvlášť mě teď baví ty Facebookové boje, kde se to opravdu rozdělilo na dva tábory a všichni nadšeně "diskutují", ohánějí se pořád tím samým dokola (oboustranně samozřejmě) a hodně velká část z nich stejně netuší, o čem mluví. Já se politicky neangažuju ani do té míry, abych se takových "diskuzí" zůčastnila, ale nějaký svůj názor mám a momentálně ho do světa vykřikovat nemusím. To samé by měli dělat i někteří ryzí pravdoláskaři a Zemanoklausovci.

5 Lennroe Lennroe | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 9:37 | Reagovat

[1]: Ano Illumináti neboli zednáři, ale také Židé (kteří obecně můžou asi za všechno... ach jo) a tak nějak celkově. Moc si tedy neumím představit, že je princ Charles nebo Královnin manžel místo Anglikána, žid nebo zednář. Ony ty seznamy účastníků jsou každý rok zveřejňovány.

6 pavel pavel | Web | 28. ledna 2013 v 15:06 | Reagovat

Ten Klaus, jeho jméno, mne včera taky napadlo, když mluvil tak vlastenecky. Lidé si často nevidí na špičku nosu. Te to dost trapné.
A s tím co je psáno, je i dáno, to bych tady mohl rozvádět déle. Jeden z příkladů, že se moje ex nechala ovlivnit ubohou příručkou jedné sekty. Takové lidé neuvažují a všechno berou doslova.

7 Egoped Egoped | E-mail | Web | 31. ledna 2013 v 0:06 | Reagovat

Jenom bych se opakoval jako v minulém komentáři. Asi se sem budu muset dívat častěji. Nedej se! :)

"za druhé budou-li lidé, takhle otupovat dále, bude nakonec velmi snadné je ovládat." - já myslím, že se to už děje delší dobu. Svým způsobem odjakživa, akorát jinými prostředky.

8 Vendy Vendy | Web | 2. února 2013 v 12:37 | Reagovat

Mimo téma - reaguji na tvůj komentář na Srdci blogu, pročže nikdo nepochválil vzhled nové hlavní stránky. Nevím, jestli jsi tam zavítala před vánoci, ale tento vzhled byl v dost rozhašeném stavu a spousta odkazů nefungovala, navíc zmizely užitečné odkazy v administrativě - poslední komentáře a hlavně nejnovější články oblíbených. A jako vrchol všeho vedení blogu nereagovalo na žádný z negativních komentářů a vrchol jejich nereakce nebo spíš reakce byl, že všechny komentáře smazali. (Smazal). Dalším krokem bylo moderování komentářů.
Proč ti píšu sem a ne pod tvůj komentář na srdci blogu? Protože jsem se zařekla, po tom nastalém moderování komentářů, že na srdce blogu už žádný komentář nenapíšu.
(Hledala jsem nějakou rubriku pro odkazy, které nesouvisí s tématem, ani nevidím Zprávu autorovi, tak vážně nevím, kam jinam ti tento komentář napsat, než do komentářů pod článkem... :-?  8-))

9 Vendy Vendy | Web | 2. února 2013 v 13:00 | Reagovat

K článku - to je tak rozepsaný a mnohostranný článek, že těžko reagovat jedinou větou.
Malost, to je asi nejcharakteričtější pro nás. Obecně vzato, ve vzepjatých chvílích dokážeme hodně.
Tyhlety předvolební půtky mě naštěstí minuly, trapka, blbka a podobné názvy se na mou hlavu nesnesla, ani neznám nikoho z okolí, kdo by to tak prožíval.
Ale Karlova vnučka mě pobavila. :-D
K podnikatelům a synonymu pro zlodějství - mnozí se naučili rozlišovat slovo podnikatel a živnostník. Podnikatel u nás má opravdu cejch zlodějství. A ruku na srdce, mnohý podnikatel, který zaměstnává lidi a dává jim výplatu, je taky dře z kůže, neplatí přesčasy a ta výplata je směšně minimální na to, kolik práce mu tam udělají. Také bych ráda poukázala na to, že nejen podnikatel živí své zaměstnance, ale také zaměstnanci živí svého zaměstnavatele, protože kdyby mu v těch podnicích nepracovali, asi by s podnikem skončil. Takže symbióza je vzájemná a harmonická, leč finance vzájemné a neharmonické(vzpomínám si na jeden rozhovor se známým, kde šéf jeho firmy se oháněl tím, že je krize a tudíž nebudou odměny ani třinácté platy, a v lednu si přifrčel v úplně novém autu za několik set tisíc, ne-li za nějaký ten milionek. Pokud má na nové auto (a to staré nebylo nikterak ojeté), měl by mít i na odměny zaměstnancům, kteří mu tento příjem zajistili.
Tolik k podnikatelům, ke zlodějům, a živnostníkům.
Ostatně, k živnostníkům bych přiřadila právě tu maminu, která se živí pečením dortů. :-?
Ten názor na podnikatele a živnostníky je možná laický, možná nesprávný, ale došla jsem k němu na základě mnoholetého pozorování i vlastních zkušeností. Wikipedii v tomto případě opravdu nepotřebuji...

10 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 10. února 2013 v 21:58 | Reagovat

Na ty volby jsem si měla udělat popcorn, kurde! Ty diskuze na facebooku byly lepší než Ulice nebo Ordinace v růžovce...

Politika je skvělá věc pro lidi, kteří mají rádi hádky. Jako třeba já. Muhaha.

11 bL. bL. | 2. srpna 2013 v 20:44 | Reagovat

Škoda, že nejsou další nové články. Blogerku už to neba? No škoda, no...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama