Knížka: Medaile za pesimismus

6. listopadu 2013 v 1:54 | Lennroe |  Chytrá
Na tuhle knížku jsem přišla opravdovou náhodou. Jela jsem tramvají a vedle mě se posadil kluk a četl. Trochu jsem mu nakoukla přes rameno, vypadalo to zajímavě, nastavil knížku doprostřed a četli jsme celou cestu. Než vystoupil, ukázal mi přebal, abych mohla pokračovat bez něj. Za pár dní jsem si v knihovně našla sociologickou studii Jana Kellera - Tři sociální světy s podtitulem "Sociální struktura postindustriální společnosti". O měsíc později, kdy jsem knížku měla stále rozečtenou, dostal pan Keller medaili za zásluhy. Teď mi přišla upomínka z knihovny a tak jsem verše Pavla Zajíčka a i tuhle studii musela rychle dočíst. A dospěla jsem k závěru, že Jan Keller nedostal ani tak medaili za zásluhy jako spíš medaili za pesimismus. Už dlouho jsme nečetla nic tak ponurého.
Abych nastínila, čím se vlastně zabývá. Začíná úvahou o tom, z jakého důvodu se moderní sociologové zabývají více individualizací než čímkoli jiným. Aby nemuseli uvažovat o tom, co se děje se strukturou společnosti a aby se nemuseli zabývat sociálními jevy a jejich následky? Je snažší mluvit o individualizaci a prohlásit, že už se nic nedá jasně pojmenovat. A pak rozjíždí děsivý a podrobný rozbor toho, co se čekalo od postindustriální společnosti, proč se to nesplnilo a končí tím, že bude hůř.
Abych to rozvedla, mluví o ústupu středních tříd, o rozevírajících se nůžkách, o devalvaci vzdělání. A nedává mladým lidem žádnou naději. Například mluví o prvních dvou třetinách dvacátého století, kdy lidé svůj život a všechno v něm směřovali k tomu, aby mohli vlastní pílí postupit do jakési "vyšší třídy". Sloužilo k tomu vzdělání, flexibilita v zaměstnání, investice. Nyní jsou to věci brané zcela samozřejmě a nejen že neslibují zlepšení postavení, ale dokonce ani nezaručují jeho udržení. Jinak řečeno - jak mladí tak staří se zuby nehty snaží udržet si aspoň to, co mají, a na zlepšení už nikdo ani nepomýšlí. Mluví o tom, že mladí lidé studují s nějakou nadějí na dobré postavení, zatímco bohatí mladí lidé studují, jen aby si vybudovali síť obchodních kontaktů, protože dobré vzdělání k získání svého "výsluní" nepotřebují, už tam jsou a je malá pravděpodobnost, že se přiženou mraky. Vlastně nastiňuje obraz společnosti, kde je nějaká nepřístupná horní vrstva, která neustále bohatne na úkor těch pod nimi a nedá se tam dostat. Všichni ostatní jsou pouze námezdní zaměstnanci této "vrchnosti" kteří se zoufale snaží porazit všechny ostatní jako ve vybíjené, aby se alespoň přiblížili pomyslnému nebi. A odvolává se přitom na Marxovu definici třídy jako skupiny lidí, která si je vědoma společných zájmů a aktivně je prosazuje. Dnes už se nikdo příslušníkem třídy cítit nechce, protože má pocit, že by ho to omezovalo v rozletu a spoléhá na kapitalistické učení, které říká, že stačí se snažit. A tak je většina lidí přesvědčena, že jediné, co musí, je jít přes mrtvoly tj. snažit se, a příslušnost ke třídě a prosazování nějakých společných zájmů by ho brzdila. A Keller si k tomu ponurému obrazu ještě přisazuje. Kapitalismus je jen iluze vymyšlená těmi nejbohatšími, aby se spodní a střední vrstvy úplně rortříštily. Jen ať se snaží, drobné úspěchy, kterých dosáhnou jejich postavení ohrozit nemůžou, zatímco odpor jednotné "lůzy" by mohl, ale není nutné se tím zaývat - lůza bojuje mezi sebou o to, kdo bude mít větší hrad z písku. A jedeme dál. Na scénu přichází zlá globalizace. Kdo neglobalizuje, jako by nebyl. Jinak řečeno, kdo chvíli stál, už stojí opodál. Člověk musí být neustále v pohybu, a i když je, stejně není jisté, že jeho práci neudělá levněji, rychleji a lépe nějaký imigrant. Imigranti jsou zlí a je třeba je segregovat, myslí si bohatí, proto je v USA padesát procent vězňů afroameričanů ačkoli tvoří jen asi 15% americké populace.
Pro ilustraci. Mého spolužáka hrozně pobavila tato pasáž, mě nijak vtipná nepřišla.
Příčiny poklesu zločinnosti v New Yorku je třeba hledat jinde. Tehdejší přechodný ekonomický růst dal práci i mladým lidem, i když to byla většinou jen špatně placená práce prekérní. Demografický vývoj předchozích let snížil počty mladých lidí, takže řada těch, kdo by jinak propadli obchodu s drogami a pouličnímu zločinu, se prostě nenarodila. Velká část podhoubí zločinu odešla v průběhu deseti let ze scény předčasně: zhruba 19 000 mladých narkomanů zemřelo jen v tomto městě během dekády na AIDS, dalších 14 000 se drogou předávkovalo a 4 150 se při její distribuci pozabíjelo. Policii tomu všemu stačilo jen přihlížet.
Navazuje na část o tom, jak se slábnoucí střední třída snaží zoufale ochránit před úpadkem a tak imigranty a sociálně slabé raději segreguje a rozšiřuje řady policistů, než by je vzala za své a snažila se jim pomoci, čímž vlastně usnadňují práci vyšším vrstvám.

Mohla bych klidně pokračovat. Ale řeknu jen tolik. Dočetla jsem celou studii dokonce a postupně jsem propadala depresi a panice. A protože pan Keller je vědec, čekala jsem vědecký konec práce - totiž řešení. Co máme dělat, abychom neskončili v prachu a bídě pod uzavřenou elitou, která připomíná bohy z Olympu? Ale rozuzlení nepřišlo. Prostě to tak bude.
První fáze byla vztek na toho "levičáckého hajzla", který to beztak napsal jen proto, aby mladým voličům pravice ukázal, zač je toho loket, a že žijí v iluzi a stejně nic nedokážou, protože karty byly rozdané dávno předtím než oni vyrostli z plen. A měli by se raději spojiv nový prloetariát a neblbnout si hlavu iluzemi a Karlem.
Druhá fáze byla zděšení, že ten pán je uznávaný sociolog a má asi pravdu a všechno je hrozné a nedá se s tím nic dělat, leda se zastřelit, což je zřejmě optimální řešení protože člověk nevysává už tak hroutící se sociální stát a nezabírá pracovní místa těm, kteří ještě neprozřeli.
A třetí fáze? A kde máš křišťálovou kouli, blbečku?
Ne vážně, uznávám, pan Keller je odborník na slovo vzatý (cihlu teda do ruky neveme) a medaili nedostal pro nic za nic, to co píše má hlavu a patu. Ale ať je, jak chce chytrý, do budoucnosti nevidí. V každé kapitole cituje nějakého svého předchůdce sociologa a vysvětluje, v čem se ve svých prognózách mýlili. A on se mýlí taky. Musí.

PS: Nečtěte to, budete potřebovat spoustu cigaret a sladkostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 7:30 | Reagovat

No tak to si vážně nepřečtu, nemám takové depresivní čtení zapotřebí... :D Ale jak znám svůj neúnavný optimismus, dostanu nejspíš mesiášský komplex a budu chtít všechny zachránit.

2 Guizmo Guizmo | Web | 6. listopadu 2013 v 7:36 | Reagovat

No čeká na nás fabrika, co se dalo čekat.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 6. listopadu 2013 v 8:29 | Reagovat

Jako ludibrionistu mne tyto teorie vůbec neznepokojují.
Jsem schopen z fleku napsat tři až sedm antiteorií.

4 zlatejmlok zlatejmlok | Web | 11. listopadu 2013 v 14:09 | Reagovat

Děkuju za komentář na blogu, zřídkakdy se vidí smířlivý názor.

5 tuomola tuomola | Web | 9. září 2016 v 9:51 | Reagovat

půjčka plzen :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama