Knížka: Proč jen proč muži milují potvory a nikdo o tom nevěděl?

16. března 2014 v 19:49 | Lennroe |  Chytrá
Právě dočítám jednu knížku a mám z ní velmi rozporuplné pocity. Ne není to žádný filozofický traktát ani utopický román. Je to mnohem banálnější dílko a název bude většině povědomý a myslím si, že přinejmenším z žen a slečen ho leckterá i četla.
Proč muži milují potvory? Ne to se neptám, to je název poměrně známé knížky Sherry Argovové, velmi úspěšné musím dodat.
Normálně bych se nad takovým titulem usmála a ani bych ho neotevřela, čtu ho tak trochu ze zoufalství, protože jsem v Německu bez připojení k internetu, noviny jsou drahé a jediná knížka, kterou sebou mám je Lagenscheidts Taschen-wörterbuch (ano slovník a ne není kapesní, ačkoli se tak jmenuje, je to pěkně těžká kráva), no nicméně slovník mě po pár dnech začal docela nudit (děj pokulhával, postavy nic moc, no znáte to, slovní zásoba slušná, ale jinak to stálo za starou bačkoru), takže jsem prošťárala útroby svého Malcona (ano, můj notebook se jmenuje Milenium Falcon, krátce Malcon. Cože? Jo, mám pojmenovanou veškerou elektroniku, toho si nevšímejte). Pointa (končím se závorkami slibuju) je v tom, že jsem ke svému obrovskému nadšení našla pár knížek v pdf a dokonce i složku s hudbou, jinak by mi tu asi hráblo. No a tak jsem se s jistou dávkou skepse pustila poprvé v životě do čtení vztahové příručky, pokud tedy nebudu počítat růžovou brožurku W.I.T.C.H. "Jak si poradit s láskou", kterou jsem dostala k nějakým třináctým narozeninám od babičky.
Pro ty, kteří měli to štěstí a knížku ještě nečetli, je to na můj vkus velmi zbytečně roztahané (něco jako moje články, pardon já musela) sdělení v tom smyslu, že jediným cílem v životě ženy není najít, zamířit, ulovit a už nepustit, že žena ve skutečnosti může mít i jiné zájmy než muže a že by dokonce měla, že by mohla mít nějakou kariéru a pozor, že se nemá muži úplně podřizovat a všeho se kvůli němu vzdávat a už vůbec ne se nechat ponižovat. Autorce sice trvalo přes dvěstě stránek než se vyžvejkla, ale jo dobrý. Můj dojem už po pár stránkách byl "To je teda fakt převratná novinka!" ale ona to podle úspěchu knihy zřejmě pro mnoho dívek a žen novinka je.
Jak jsem četla, nevěřila jsem vlastním očím, kde autorka proboha posbírala takové husy, které nejdou s kamarádkami ven, protože čekají na telefonát, které nemají jiný zájem než svůj vztah a které nepracují, aby se mohly starat o manžela. Nejvíce mě dostala tato pasáž "Trvejte si na svém, buďte neústupná, jinak obratu nedocílíte. Muž pochopi, že to myslíte vážně, a pak změny můžou začít fungovat. Opravdu nevidím jediný důvod, proč by manžel měl manželce oznámit, že má žízeň, načež ona by se hned zvedla a došla mu pro pití." No bingo! Prima já ho taky nevidím, ale ve chvíli, kdy jsem si tohle přečetla, jsem měla pocit, že mám, jako komiksová postavička, nad hlavou rozvícený velký červený vykřičník.
Na knize jako takové vlastně není nic špatného, je docela čtivá, autorka musí být poměrně sympatická ženská, ta kniha je jen neuvěřitelně smutná. Ne sama o sobě, je smutná proto, že musela být napsaná. Je strašně smutné, že někdo musí ženám říct, aby měly koníčky a dělaly, co je baví. Aby měly svou hrdost a nevozily pár dní starou známost v pět ráno na letiště. Je neuvěřitelné, že někdo doopravdy musí napsat do knížky, že když chlap (a kdokoli jiný) oznámí, že má žízeň, není důvod, aby mu někdo nosil vodu. Ta kniha dokonce radí ženám, aby měly smysl pro humor! Ha ha ha! Dobrý vtip! Až na to, že to není vtip, narazíte na neskutečné množství holek i dospělých žen, které vám zcela vážně řeknou, že jim ta kniha otevřela oči a změnila život. Takže zřejmě skutečně existují manželky, které se zvednou od čtení a jdou muži pro skleničku pití, když jim oznámí, že má žízeň a ani se neobtěžuje s "miláčku, prosímtě". Upřímně, i kdyby se obtěžoval, řekla bych mu ať si trhne nohou, otočit kohoutkem snad zvládne i cvičená opice.
Většinu knihy jsem jen nechápavě kroutila hlavou. Co proboha takové ženy celý život dělají kromě toho, že nutí svého chudáka partnera být s nimi nonstop a zabavovat je? Neumím si představit, že mi zavolá kamarádka, ať s ní jdu na kafe a já jí řeknu, že nejdu, protože čekám na telefonát od kluka se kterým jsem měla jedno rande. Musela by si myslet, že mě přinejmenším kousla nějaká chlupatá mimozemská potvora a úplně mi tak zatemnila mozek. Představa samy sebe, jak říkám klukovi, kterého sotva znám, že jsem sice chtěla jít na trénink, ale dobře, nepůjdu a budu s ním? Asi tak reálné jako že zamávám rukama a vznesu se. Ne, vlastně spíš míň.
Ano ženy a holky jsou normální lidi s vlastními životy, zájmy a kariérou a dokonce s vlastními názory! A vztah je jen částečné sdílení toho všeho. A myslela jsem, že tohle všechno je tak samozřejmé. Že to všichni ví. Tedy ne ví, na tom není co k vědění, je to velmi prostá věc, nikdy by mě nenapadlo, že to někdo skutečně vidí jinak. Nikdy by mě nenapadlo, že jsou holky, normální a chytré, které si fakt myslí, že je nutné, aby se na zapískání všeho vzdaly a začaly dělat a i si myslet jen to, co se jejich momentálnímu partnerovi nebo i jen novému objevu líbí a že jinak s nimi nebude. Předně já bych nebyla s někým, kdo nerespektuje moje názory a můj život. Protože ať se děje, co se děje, je to můj život a některé jeho části jsem ochotná za předpokladu vzájemných sympatií a respektu sdílet, ale určitě nejsem ochotná ho s někým spojovat. Já jsem já, jsem ochotná být součástí nějakého hezkého My, ale určitě nejsem ochotná přistoupit na Náš život nedejbože začít žít jeho život místo svého. Život má každý svůj, žádný kolektivní život není. A o jeho náplni rozhodujeme sami.
Abych už to ukončila. Pokud jste knihu ještě nečetly, milé dámy, rozhodně si ji přečtěte, není to žádné objevné moudro ani novinka, většina věcí, které se tam píší, by měla být stejně samozřejmá jako dýchání, ne proto, že jste žena, ale protože jste především člověk. A pokud jste, bez prominutí takové husy, že něco tak jednoduchého nechápete a fakt děláte věci, které autorka píše, že by se dělat neměly a potřebujete poradit, abyste měly smysl pro humor, koníčky a celkově život, pak si zasloužíte chodit chalpovi pro tu skleničku vody, kdykoli si řekne a jednou mu pro mě za mě třeba i utírat prdel.
Mimochodem pánům taky doporučuji, mohou se podívat jako holku fakt nechtějí, případně si přečíst, že najít si služku, která se jim ve dveřích ukloní a pověsí jim kabát nemusí být nadlidský úkon, pokud náhodou máte takové potřeby. A ani jí nemusíte platit.


PS: Napadla mě věc snad ještě horší než to, že existují tak neskutečné husy, jaké zmíňuje autorka v téhle objevné knize. Jsou asi i holky, které po jejím přečtení nadšeně sdělí kamarádkám: "Četla jsem supr knížku a tam se psalo, že mám bejt nedostupná a mám začít chodit třeba na keramiku, tak teď chodim na keramiku a když mi X volá, tak mu to občas nezvednu a pak mu napíšu, že jsem nemohla, že jsem byla na keramice a vono to fakt funguje!" Někdo by měl napsat knížku s názvem: "Jste-li blbá, skočte z mostu", štědře bych mu přispěla na propagaci.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 16. března 2014 v 20:33 | Reagovat

Jsou knihy, které prostě nečtu.

2 Lennroe Lennroe | 16. března 2014 v 20:38 | Reagovat

[1]: Ono by tě zoufalství časem dohnalo, kdybys měl k dispozici jen německou televizi, 14 starý německý bulvár a antikvariát, který je otevřený jen jednou za čtrnáct dní.

3 christiiinka christiiinka | Web | 16. března 2014 v 22:11 | Reagovat

To taky nechápu. Kam na takový věci ty holky, o kterých je řeč, chodí? :-|

4 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 16. března 2014 v 22:16 | Reagovat

Přesně taková byla moje máma a jak dopadla? Je třikrát rozvedená a vždycky kvůli jiný ženský.

5 Naděje Naděje | Web | 16. března 2014 v 22:32 | Reagovat

Podle mě je tohle v lidech. Zapomněli jsme, že sebeláska je důležitá, že to není znak namyšlenosti, ale sebeúcty. Necháme sebou manipulovat, aby nám okolí hodilo směšný pamlsek v podobě pochvaly.  Lásku zaměňujeme za závislost a proto, ženy, ale i muži dělají stále ty stejné chyby. Stále si naivně myslíme, že láska někoho změní a stále se snažíme dosáhnout toho pamlsku, protože si myslíme, že sami o sobě nejsme nic. Je to smutné, ale díky bohu, že ta knížka aspoň někomu otevře oči. Někteří by hlubší zamyšlení nevolili a takto se k poznání, že mít se rád není zločin, je moc fajn.

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 17. března 2014 v 21:33 | Reagovat

[2]:
Když je nouze nejvyšší, tak si píšu knihy sám...

7 Rose Violent Rose Violent | Web | 20. března 2014 v 12:15 | Reagovat

Asi jsem husa. Ale vlastně, do určité míry mi na tom nepřijde nic špatného. Jsem více méně ještě malá holka, nebydlíme spolu a věřím, že kdybysme spolu bydleli, vážně bych mu nenosila všechno pod nos a především si teda nemyslím, že by to po mě můj přítel chtěl. Ale pokud mě poprosí, jestli bych pro něco nedošla, když jsme u nás, tak že bych na just řekla, že to teda ne, ať to teda přinese on... Je to jako návštěva, tak něco obstarat podle mě není hřích a neznamená to hned, že je holka hloupá subka. Stejně tak jako když jsme u něj, obstará nějaké jídlo či něco on. Není to pravidlem, ale není to podle mě něčím zvláštním. Ale ano, je fakt, že jsem na něj dost upnutá a s kamarádkami se vídám málokdy. Ani jich však moc nemám, ale moc jsem jich neměla ani před tím, než jsem s přítelem začala chodit. Každopádně, můj kluk je i můj nejlepší kamarád, takže se scházím i  se svým kamarádem, když jsme spolu. Nanejvýš si teda myslím, že to je každého věc a když mi někdy bude lézt na nervy, můžu se s kamarádkou sejít, vztah si tvoříme ostatně my dva. Jedna věc je, když je to volba toho člověka a druhá věc je, jestli to ode mne partner požaduje. A nepožaduje. A pokud je někdo, kdo to vyžaduje a vyhrožuje rozchodem, když jeho přítelkyně nechce dělat, o co jí žádá, tak je to debil a nevím, proč bych to takovému člověku měla tolerovat, to docela souhlasím.

Co ale stále nechápu je název knihy. Z tvého článku jsem nevyčetla žádné hnusné chování, což předpokládám je práce potvory. A ta věčná nedostupnost... Ano a pan Božský musí být nedostupný a všichni budeme nedostupní, takže spolu vlastně nikdy nebudeme regulerně chodit, protože musíme být nedostupní a budeme se chtít, ale nebudeme spolu chodit. Myslím si, že vážný vztah není o nedostupnosti, ale naopak spíš o dostupnosti - bojovat za vtzah, přistoupit občas na kompromisy, odkrýt tomu druhému to, jaká jsem. A pokud člověk bude nedostupný, bude to možná chvíli  atraktivní, ale na nedostupnosti se toho moc budovat nedá.

Ale článek se mi líbí. Vtipný, čtivý, pěkný.

8 Teu Teu | Web | 20. března 2014 v 12:56 | Reagovat

Zvláštní knížka, určitě svým způsobem hodně zajímavá. Já to beru tak, že při prvním ,,zamilováním se" skoro každá holka udělá pro svého ,,boha" vše co mu na očích vidí, aby si toho dotyčného ,,udržela",přiznám se, i já sama jsem jednou takhle naletěla jednomu ,,frajírkovi" před rokem a až po dvou měsících jeho odpálkování se mi v hlavě rozsvítilo :) a druhá zkušenost ohledně těch kamarádek a volného času.Měla jsem dva roky nejlepší kamarádku,ano,ona byla vždy ta,která měla kluka a já byla prostě na ocet ,,nejlepší kamarádka" ale  měla jsem kolem sebe v té době jinačí ,,přátelé" (Pche) no,nehádaly jsme se,když jsme byly spolu, s nadšením jsem vyslechla její zážitky a zamilované dny s jejím klukem, ale před pár měsíci ji nový kluk začal poštvávat proti mně, čím dál častěji neměla čas,pořád ty stejné výmluvy, že chtějí být spolu sami, jak už mají něco v plánu a já byla údajně, ta, která ji chtěla mít pro sebe.
Pak to už přeteklo a ona jasně dala přednost mu před naším dvouletém přátelství. Ale vše špatné je k něčemu dobré a já jsem si aspoň opět uvědomila, co je pro mě přednější :)

9 Scrat Scrat | E-mail | Web | 20. března 2014 v 16:00 | Reagovat

Máš pravdu, je to docela smutné, když to musí někdo někomu připomínat. :/
Pěkný článek :-)
PS: Tu knížku "Jste-li blbá, skočte z mostu" bych taky podpořila :D

10 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 20. března 2014 v 16:28 | Reagovat

Pro takovéhle ženy musí být život neustálým utrpením. Nejen kvůli té poslušnosti, ale kvůli tomu, jak dočista hloupé musejí být. Naprosto to nechápu, to je život jak z dob já nevím jakých, když ještě ženy neměly rovnoprávné postavení.
Hezký článek. :)

11 Miss•Derpy Miss•Derpy | E-mail | Web | 20. března 2014 v 16:57 | Reagovat

Je smutné že se musí některým ženám/holkám/dívkám radit a připomínat, aby měli svůj názor a vlastně i svůj život. :-|

Souhlasím s tebou. :-D Hezký článek. :-)

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 20. března 2014 v 16:58 | Reagovat

Následkem tvé poplašné zprávy, že vyjde bestseller s názvem "Jste-li blbá, skočte z mostu" (případně "Jste-li blbý...", ono to totiž může fungovat i naopak) výrazně zlevnily půdní byty pod Nuselským mostem :-).

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 20. března 2014 v 17:52 | Reagovat

No, já čtu momentálně Válku světů a to je trochu jiný kafe, ale k tvému článku- myslím, že ji číst nepotřebuji, protože pro mě je samostatnost a nezávaznost, něco jako plíce k dýchání. Asi bych nikomu kdo je schopen se postavit na vlastní nohy, vodu nenosila.
Ona je asi každá zamilovaná holka tak trochu mimo, že jí okolí nechápe, ale jak jsi správně řekla, každá musí mít soudnost a bohužel svět je sexistický natolik, že mnoha děvčat i dospělých žen tomu podléhá. Bohužel takové případy nacházím v mém okolí často a vrtím při tom hlavou. Je to smutné, ale nejhorší je, když si to ty ženský samy i uvědomí a ponižují se dál, jako by se nechumelilo...

14 Tery Tery | Web | 20. března 2014 v 19:16 | Reagovat

Tak to si musím přečíst, abych věděla jak se mám "správně" chovat. Podle všeho co autorka v knížce uvadí musím být asi jinou ženou, než kterou muži chtějí :-D Na tvém místě bych přeci jen zůstala u slovníku, mnohdy je to lepší než knížky, které nemají duši a nevěříme v její řádky :-)  ;-)

15 LuSsy LuSsy | Web | 20. března 2014 v 20:20 | Reagovat

Heh, tuhle knížku jsem nikdy nečetla a ani o to nemám zájem. Nemám ráda takové ty návody, jak se správně chovat: ve vztahu, v práci (škole), k objektům zájmu, ke kamarádům... To je prostě... na kebuli.
Já sice ještě nemám žádnou kamarádku, která by měla manžela, ale už teď prostě vidím, že jejich kluci/holky si prdnou a ony už hnééééd letí jak pytlem praštěné. Ne, že bych jim nějak záviděla, ale prostě vidím na nich, jak jsou na tom jednom člověku strašně závislé. Dokonce jedna začala po x letech nosit mobil do školy, protože jí má NĚKDY napsat. Kontroluje mobil každou chvíli a když nenapíše, tak je naštvaná a pak je to na nás... A tohle chování není jen u holek, ale i u kluků. Měla jsem kamaráda, který chodil s holkou, podle které dělal snad úplně všechno (podezřívám, že od ní dostal i manuál, jak se správně vymočit/vykadit). Nad tímhle doopravdy kroutím hlavou.
Máš pravdu, je smutné, že musí takové knížky existovat, ale já si nemyslím, že ty dívky/ženy jsou husy. Pro mě je spíš smutné, že zřejmě nemají dost sebeúcty a nebo sebevědomí a ten jejich přítel je jejich jištění - jediné. :/
Jinak tvůj styl psaní se mi opravdu líbí, ale chvíli jsem nevěděla, o které knize píšeš, jestli té WITCH a nebo té, kterou jsi zmínila prvně. :D
BTW: Já WITCH jako malá žrala a moje nejoblíbenější čarodějka byla Irma. ^^

16 Angie Angie | Web | 20. března 2014 v 21:01 | Reagovat

Tak na tu knihu jsem samozřejmě narazila, ale nečetla jsem ji. Vidím, že ani nemusím, neboť tam není nic, čeho bych si dávno nebyla vědoma. Tvůj příspěvek na toto téma se mi moc líbil, snad bych i zacitovala tuto část: "ale ona to podle úspěchu knihy zřejmě pro mnoho dívek a žen novinka je." - to bylo přesné, asi bys neuvěřila, co jsem slyšela před pár týdny v rozhovoru tří holek (na VŠ, prosím, takže jsem předpokládala jakousi inteligenci) o postavení ženy. No, byla jsem z toho v šoku celý den.

S tvým názorem na věc se ztotožňuji. Tvrdím, že člověk by nikdy kvůli druhému neměl ztratit sám sebe.

17 Nicolas Nicolas | Web | 20. března 2014 v 23:31 | Reagovat

Jedna dosti stará knížka se jmenovala "Ideální manžel". Podstatná část toho byla o domácích opravách a jak být šikovný a zručný. A takový manžel měl pak nárok na ideální manželku. Žádnou potvoru nechtěl. Co by s ní dělal.

18 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 21. března 2014 v 3:15 | Reagovat

Kde je to napisane, ze "zbi svoju zenu kazdy vecer, aj ked nevies preco. Ona to uz bude vediet!" ;-)

19 Colliode Colliode | 21. března 2014 v 10:58 | Reagovat

Knihu jsem četla ve svých asi 14 a přijde mi, že tenkrát - aspoň pro mě - to převratné celkem bylo. Jenže za těch 6 let se toho HODNĚ změnilo v lidech a přijde mi, že snad na celém světě.

A jo, já jsem tenkrát byla tak blbá, že jsem to zkoušela :)) Hle, ono to fungovalo. A teď jsem za to ráda, neboť mám aspoň zkušenosti dvou opaků a můžu si vybrat, jak to chci mít... I díky tomuto zážitku jsem se rozhodla skončit se vztahovými hrami.

20 Aňa Aňa | E-mail | Web | 21. března 2014 v 16:54 | Reagovat

Zajímalo by mě, jak se taková "blbost-slušnost" projevuje, když holka ještě nemá přítele.

21 Lennroe Lennroe | 23. března 2014 v 16:27 | Reagovat

[7]: Zajisté za předpokladu, že když ty si hodíš nohy na stůl a prohlásíš, že máš žízeň, tak se tvůj drahý taky zvedne a donese ti pití, když to tak nefunguje, tak to v pořádku není.

[6]: Je možné, že i na to dojde :D

[20]: To podle mě nijak, to se projeví, až když je zamilovaná, nebo možná v případě, že má málo kamarádek, tak je to taková ty, co kamarádkám všechno půjčí, všechno pro ně udělá a nějak si u toho nestihne všimnout, že když něco potřebovala ona, tak zrovna nutně musely "domů uklízet". Ale tak u holky v těch patnácti je to v pohodě, protože se ještě hledá a přecijen ještě nemá takové to sebeuvědomění a nezávislost, ale pak už by se pomalu měla učit, že na prvním místě je ona a její život.
(Mimochodem, maminka mojí kamarádka, která je přesně taková, jaká by ženská měla být podle téhle knížky, byla jednou na nějakém kurzu nebo čem, dotáhla ji tam známá a dělali tam takový test, kde se ptali, co nebo koho, by se snažila jako první z hořícího domu na což ona jediná odpověděla bez zaváhaní "sebe" a bylo to správně. Jak může někomu pomoct, když bude panikařit a nepomůže nejdřív sobě...)

[17]: Jsem si poměrně jistá, že jsem četla jiného "Ideálního manžela" (pochybuju, že Oscar Wilde uměl přitlouct hřebík :D

[15]: Jsou to všechno bludy, žádný návod není. Ovšem není od věci se jednou za čas zamyslet nad přístupem k věci.
Nicméně tahle knížka není ani tak návod jako spíš určitý nástin toho, jak by žena měla přistupovat sama k sobě, aby í chlap za chvíli neměl plné zuby (a podle mě je to teda 200 zcela zbytečných stránek, protože jsou ta věci, které by měly být pro každého - nejen ženy - zcela samozřejmé, ale asi nejsou)

22 Lennroe Lennroe | 23. března 2014 v 16:29 | Reagovat

[15]: Jinak ta WITCH knížka náhodou nebyla vůbec špatná, pro třináctiletou holku to bylo fakt dobře vymyšlený a nepsali se tam žádný ptákoviny.

23 Lennroe Lennroe | 23. března 2014 v 16:35 | Reagovat

Jinak pro všechny kolegy a kolegyně vášnivé čtenáře bych ráda podotkla, že jsem si ze samého zoufalství vylovila pár knížek z výprodeje v drogeji Müller a ukázalo se, že tam byl zastrčený Moravia, plus se mi podařilo stáhnout narychlo ve formátu *.txt Růže pro Algernon, takže krize je zažehnaná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama