Cena sexu

9. ledna 2015 v 23:42 | Lennroe |  Zaláskovaná
Už delší dobu mi tohle téma leží v hlavě, nevěděla jsem ale, jak ho správně uchopit. A pk v přívalu zoufalství, jsem prostě zadala do googlu dotaz, který se mi občas chce zakřičet do světa: "Co je sex?" Dva články, které mi Google vyplivl, mě skutečně inspirovaly.
První článek je o ženě, kterou svedl ženatý soused a poté, co nevěra praskla se on vrátil k ženě a za tu špatnou byla pochopitelně single sousedka, kterou pak nenáviděla celá vesnice a vše se uklidnilo teprve, když se k ní zpátky nastěhoval bývalý patner.
Druhý zdroj je internetová diskuze, kde se maminka asi osmileté holčičky ptá, jak jí má vysvětlit, co je sex.
A tak si kladu otázku. Kdybych já měla někomu absolutně nezasvěcenému vysvětlit, co je vlastně sex, co bych řekla? Jako gymnazistka dovedu pochopitelně vysvětlit celou biologickou stránku. Jako čtenářka erotické literatury a sexuálně aktivní mladá žena dokážu popsat a vysvětlit mnoho praktik a úchylek. Jako čtenářka romantické literatury dokážu sna dobstojně vysvětlit, co je láska. Nicméně, jak bych vysvětlila význam a hodnotu sexu, nevím.

Než začnu psát o sobě, zkusím se nejdřív podívat na různé pohledy, které má společnost na význam a hodnotu sexu.

Sex jako projev lásky
Je asi nejhezčí názor, já sama si ho bohužel neuchovala dlouho. Podle tohoto přístupu spolu lidé mají sex pouze z lásky, sex je jejím projevem a lidé ho provozují proto, aby druhému svou lásku ukázali a uspokojili ho. Naštěstí stále existuje mnoho lidí, kteří tento přístup mají a sex bez lásky by snad ani nemohli mít. Myslím, že pokud někdo má to obrovské štěstí, že mu tento pohled vydrží celý život a zažije tedy jen sex z lásky, může se považovat za jednoho z vyvolených, šťastných lidí. Některé aspekty sexu možná nezažije, ale také tím o mnoho nepřijde. Koncept sexu pouze z lásky je něco, na co bychom nikdy neměli zapomínat nebo to zavrhovat, přestože třeba sami tento model nezastáváme.

Sex jako způsob výroby dětí
To je myslím myšlenka, která přestože je naprosto prapůvodní, u lidí nikdy tak docela neplatila. Ačkoli ji církev i v dnešní době prosazuje a jsou skutečně lidé, kteří se jí drží. Pokud je to v rámci prvního bodu, tedy že se lidé milují a proto spolu mají sex a přirozeným důsledkem toho jsou děti, nemám v zásadě nic proti. Pokud bez ohledu na to, tedy "Mějme sex, pouze za účelem reprodukce", pak mi to připadá poněkud zvrácené.

Sex jako platidlo
Ačkoli to není právě hezké, je to velmi častý způsob. Obzvlášť, ale ne výhradně, u žen. Pravda je taková, že peníze a sex (případně další platidla) hýbou světem. Kdo je má, má moc. Tak to bylo, je a bude. Ať už žena používá sex se svým partnerem k tomu, aby dosáhla toho, co chce (nových bot, dovolené, usmíření...), ve vztahu k ostatním mužů, aby se dostala, tak kam chce (povýšení, přístup do určitých polečenských kruhů, vytažení z maléru) nebo ho rovnou prodává výměnou za peníze jako prostitutka. Sex je často využíván jako prostředek moci. Neříkám, že je to správné nebo špatné, říkám, že se to děje.

Sex jako zábava
V poslední době velmi rozšířený způsob, sex je něco jako posezení u kávy, kino nebo diskotéka. Stejně jako u předchozího bodu, neříkám, že je to správné nebo špatné, říkám, že je to častý přístup. Pravda je taková, že sex nic nestojí a může ho mít skoro každý. Je jedno jestli jste zadaní nebo ne. Venku prší, v televizi nic nedávají a vám se nikam nechce, co tedy budete dělat, mít sex s partnerem. V takové situaci je to skutečně forma zábavy. Z pohledu singles je to zase trochu jiné, nicméně koncept nezávazného sexu tu je, mnoho lidí je s ním srozuměno a pokud chcete můžete se tímto způsobem bavit stejně jako jiní hrají počítačové hry, chodí drbat do kaváren, případně společensky pijí nebo hrají hazardní hry.

Sex jako dobrodružství a koření
Flirtování, svádění, objevování, vlastní a partnerovo uspokojení - to všechno je napínavé a velmi příjemné. Celý ten proces svádění a následného sexu je velmi vzrušující, osvobozující, naplňující a uspokojivý. Můžeme říci že v tomto případě je účelem i hodnotou sexu, sex samotný.

Sex jako terapie
Máte pocit, že jste ošklivý, nikdo vás nemá rád, jste neúspěšní, po těžkém rozchodu, naštvaní, bolí vás hlava nebo máte pocit, že váš život nikam nevede? Sex pomáhá. Skutečně je to tak. Druhá otázka je, jak často a jakým způsobem člověk terapeutický sex vyhledává a jestli v něm vidí i něco jiného než prostředek úlevy. Sex totiž problémy neřeší, pouze je dočasně mírní.

Sex jako způsob života
Jsou lidé, kteří mají sex tak často a z tak malicherných důvodů, že se pro ně postupem času stane samozřejmostí a neumějí si to bez něj představit. Proto už také nijak zvlášť nepřemýšlejí nad tím, z jakého důvodu sex vlastně mají. Stane se pro ně přirozenou součástí žívota, asi jako jídlo nebo spaní. Prostě mají sex bez ohledu na okolnosti. Tečka. Téměž u každého člověka, kterého znají si už někdy položili otázku, jestli by sním něco mohli mít. Sex mají pokaždé, když se jim naskytne příležitost a každá novinka, každá fantazie, každé vyprávění je pro ně výzvou. To musí zkusit taky. Sex se pro ně stane sportem a koníčkem a výživou. Hodnotu a význam už žádné nemá. Nemusím podotýkat, že je to především záležitostí singles a spíše mužů než žen.

Sex jako povinost
Tak jako je samozřejmý sex doménou svobodných mužů je sex z povinosti doménou zadaných žen. Většinou jsou to ženy, které nikdy neměly štěstí na partnera, který by je skutečně vzrušoval a nebo měly v posteli samá trdla a zkrátka si zvykly na sex jako na něco nezajímavého, často nudného a občas i nepříjemného a otravného, co je ale zvykem dělat a pokud si chtějí udržet vztah a všechny jeho výhody, dělat to občas musejí. Není tak výjimkou, že je žena ve vztahu s člověkem, kterého nemiluje, jen aby nebyla sama a má s ním sex jen proto, aby o ten vztah nepřišla. Tak jako předchozí případ, je to poměrně smutné a bohužel ne neobvyklé.

A co z toho je tedy vlastně správně? Zdravý rozum nám velí, že první možnost. Jenže je to vážně jediná správná odpověď? Je jasné, že skoro každý z nás si přeje najít v životě toho pravého/tu pravou. Jenže to je skutečně třeba hledat, málokomu spadne láska jen tak do klína, někdy se zmýlíme a musíme začít hledat znovu. Znamená to, že každý kdo zrovna není zamilovaný má držet celibát? Ovšem proč, kdž sex může být příjemný, ba dokonce skvělý, i když zrovna zamilovaní nejsme. Nelhedě na to, že si myslím, že dospělý člověk prostě čas bod času potřebuje mít sex, aby byl duševně i tělesně naprosto v pohodě.
A co sex jako terapie nebo platidlo. Zdravý rozum nám opět říká, že je to špatně. Ovšem nemusí to tak vždy být. A vyprávějte o tom lidem, kteří díky tomu, že se vyspali se správným člověkem dostali práci svých snů, někomu pomohli, dostali se z maléru, lidem, kterým jeden náhodný sex napravil pochroumané sebevědomí nebo vytáhl je z porozchodové deprese. Takového rozhodnutí zkrátka nemůžete litovat, ačkoli na něj třeba nejste bůhvíjak pyšní. Zvlášť pokud ten sex byl ještě ke všemu dobrý.

Už z toho, že vůbec píšu takový článek, vyplývá, že já vyhraněný postoj nemám. Na jednu stranu pro mě už dávno ztratil to pozlátko něčeho, co lidé dělají z lásky, přesto ovšem stále stojím za tím, že zamilovaný sex je nejhezčí, ne nutně nejlepší, ale nejhezčí. Vzhledem k tomu, že jsem už téměř dva roky nezadaná, mám momentálně sex většinou pro sex samotný, trochu jako zábavu, trochu pro vlastní uspokojení, trochu z potřeby po naprosté blízkosti. Nepovažuji to za špatné, dokud je člověk opatrný a alespoň trochu zdrženlivý, ovšem doufám, že to také není napořád, nechci totiž, aby pro mě sex úplně ztratil význam a zařadil se na seznam rutinních činností. Protože i přesto, že se tím třeba teď zrovna sama neřídím, myslím si, že sex by měl být především záležitostí vztahovou a to ne z povinosti, protože to ke vztahu patří ale měl by mimo jiné tvořit právě to pouto mezi dvěma lidmi, kterým takový vztah je.
A co vy? Přemýšlely jste vůbec někdy nad tím, jaký význam a jakou hodnotu pro vás má sex? Kam jste a nejste ochotni zajít?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 13. ledna 2015 v 21:05 | Reagovat

Ty jo, já se přiznám, že sex mě vůbec nebaví :D Vždycky mě to zklame, protože od toho očekávám něco trochu jiného a většinou mám v polovině chuť přestat a vykašlat se na to. Po aktu se cítím spíše divně...
Nějak jsem si říkal, že bych možná bez toho mohl být :D

2 Fredy Kruger Fredy Kruger | 3. února 2015 v 11:52 | Reagovat

" Jaká jest cena sexu ??
... nevím,  a ani nechcu !!

Chuti jsem neměl, - ni nemám včil !!!"
... hohoří  eunuch  Jebb  Witlatchill...

3 Illumináti Illumináti | Web | 21. května 2015 v 16:16 | Reagovat

such sex
                             wow
                    much sex
                                                                                  very sex
                                                      so sex
                     8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

4 Silwiniel Silwiniel | Web | 21. května 2015 v 16:38 | Reagovat

Má smysl vůbec nad tím takhle uvažovat? V každé životní situaci to může člověk vnímat trochu odlišně. Když mě přešlo vzpurné období, kdy jsem si potřebovala trochu zařádit, beru sex jako projev lásky a blízkosti, nedílnou součást vztahu. Dokážu ale pochopit lidi, kteří jsou sami a tak to berou jako zábavu nebo dočasné naplnění potřeb, které není omezené vztahem. Stejně si ale myslím, že nejšťastnější je člověk, pokud má jednoho partnera, se kterým jsou si věrní a pojí je citové pouto. Je mi fuk, že dneska se propaguje absolutní volnost a vykřikuje se, že manželství a věrnost jsou přežitky. Jestliže se pro někoho stane sex nudnou rutinou nebo pouze nevázanou zábavou, kterou si vybere místo sezení u pc když prší...no, tak mi to přijde dost tragické. Ale já jsem prostě nenapravitelná romantická duše, takže jsem asi v menšině.
A už mě taky štve, že na titulce se musí objevit každý článek, který má v nadpisu slovo sex.

5 hedd hedd | Web | 21. května 2015 v 16:45 | Reagovat

[3]: Miluju tyhle komentáře, vždycky se pobavím. :D

Ale teď k článku:
Naprosto super zamyšlení! Něco takového mě nikdy nenapadlo sesumírovat, i když všechny "druhy" sexu znám. :D Vážně supr!!! :)

6 Andel Andel | 21. května 2015 v 17:33 | Reagovat

Ženy sní o romantické lásce, muže zajímá porno. Jak tohle dát dohromady :-?

7 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 21. května 2015 v 18:30 | Reagovat

[6]: S tím rozhodně nesouhlasím :))

Jinak k článku - důvody se mi líbí, pěkně si to shrnula :) .. Já osobně si myslím, že sex je prostě součástí života, jako čištění zůbů nebo strava (2x - 5x denně, ne? :D) Vtip, samozřejmě :) .. Nevyvracím lidem, co ho nepotřebují, jejich názor .. ale BOŽE .. já osobně bych bez toho absolutně nevydržela ;)

8 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 21. května 2015 v 18:41 | Reagovat

Jednu chvilku jsem sex používala jako platidlo.
Platila jsem za něčí blízkost.
Z pohledu některých jsem možná byla promiskuitní, já to tak ale neviděla a vlastně nevidím dodnes.
A když se tak nad tím zamyslím, i když mám ráda sex se svým partnerem, čas od času přijde chvilka, kdy nemám náladu, ale prostě se podvolím.
Je to také platidlo?
Předplácím si vztah do budoucna?
I když vím, že partner by mě neopustil za odmítnutí, či dokonce odmítání, stejně se vlastně ,,jistím,,.

9 Cleo Cleo | Web | 21. května 2015 v 19:46 | Reagovat

Určitě z lásky. A dokud mám někoho, s kým můžu tenhle typ praktikovat, nehodlám sahat jinam. Kdo ale ví, co jednou v budoucnosti budu provádět..

10 Snílek Snílek | E-mail | Web | 21. května 2015 v 20:56 | Reagovat

Můj názor je na to asi takový - "když to někdo chce, ať si toho dopřává, ale mě tím neotravuje". Což je trochu problém zvláště v partnerství.
Já osobně ho nepotřebuji, a ani mi moc není příjemné ta část, kdy by k tomu mělo dojít (tj. osahávání pohlavních orgánů).  Je to trochu problém, protože nejsem žádná čerstvá 15cka a z tohohle tak už "nevyrostu". Navíc jsem už překročila tu hranici, takže si o tom můžu snít do aleluja, ale vím, že to takové nikdy nebude (jo, kéž jsou zpátky má telecí léta, kdy jsem měla zkreslené, i když realistické představy). I když si myslím, že za to může hlavně můj poslední ex, který byl sexem posedlý, zatímco já do toho teprve pronikala. Od té doby, co po mě více či méně nápadně/nátlakově chtěl sex (nebo aspoň svojí felaci, i když sex je sex) se mi dělá při představě, že si najdu někdy kluka a budu to muset zase podstupovat, blbě. Jak by asi zněl inzerát "hledám si kluka za tulení, ale bez sexu"? :D

11 surpan surpan | E-mail | Web | 21. května 2015 v 21:01 | Reagovat

Cena sexu je taková, kolik je člověk za něj ochoten v danou chvíli zaplatit :-D A naštěstí jsem platit nikdy nemusel. :-)

12 Claire Claire | E-mail | Web | 21. května 2015 v 21:45 | Reagovat

Sex je zlo, vy všichni bezbožníci skončíte v pekle. Všechna vaše hříšná uvažování se v dobro obrátí silou pánaboha, ale to až co vás obrátí v popel vy holomci!

Peklo!

Pro vás všechny!

Peklo a satanovy kotle!

Bezbožníci a Jidášové!

Kéž byste jako většina nás katolických kněží věnovali svou lásku dětem a nechali těch přírodě přirozených rouhání.

13 Nami Nami | Web | 21. května 2015 v 21:56 | Reagovat

[6]: Bejt teplej jak radiátor :D

14 jsemmilenka jsemmilenka | E-mail | Web | 21. května 2015 v 22:16 | Reagovat

zajímavý článek. já zažila zamilovaný sex a teď si dopřávám sex pro zábavu a taky trochu jako terapii....a o tom všem píšu na svém blogu.tvůj článek mne taky trochu inspiroval. v minulosti jsem netušila, že budu někdy vůbec schopná mít sex s mužem, kterého nemiluju...je to ale překvapivě snadné

15 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | 21. května 2015 v 23:38 | Reagovat

Sex je nejlepší jenom s láskou k samotnýmu sexu.

16 Miloš Miloš | Web | 22. května 2015 v 11:08 | Reagovat

Párkrát zavřu oči a mám na Maledivy, řekla by luxusní společnice.

17 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 22. května 2015 v 17:26 | Reagovat

Já jsem praxí zcela netknut, ale je docela možné, že brzy se to změní. Ovšem je zde drobný paradox. Jakožto nezkušená a naivní dívka bych měl mít právě ony romantické představy o sexu z lásky. A přitom obě možnosti, které se mi v poslední době naskytly (jedna ještě stále naskytuje), tohoto typu rozhodně nejsou. Upřímně jsem zvědav, jak moje první zkušenost dopadne. :-D

18 Jana Jana | E-mail | Web | 27. května 2015 v 22:42 | Reagovat

když se nad tím zamyslím, mám moc ráda sex z lásky, neboť nemusím nic řešit a je to upřímné :) Ovšem dlouhou dobu jsem sex brala jen jako odreagování při učení a jako druh uvolnění či zábavy - také to nebylo k zahození :)

19 Teraxa Teraxa | Web | 25. června 2015 v 23:51 | Reagovat

Lennroe, myslím, že ten poslední odstavec vypovídá o všem :) Tenhle nadhled ale mnoha lidem chybí. Vždy to bylo a vždy bude o společnosti.

Chybělo mi číst si tvé články!

20 mys mys | 16. března 2016 v 17:06 | Reagovat

Pro mě jako pro asexuálku je sex hlavně naprosto bezcenný a doslova se mi hnusí. Což prakticky znemožňuje partnerský vztah.

21 V V | Web | 10. června 2016 v 12:45 | Reagovat

... a já jsem nezkušené mladé wierzące děvče, které se za chvíli vdává a své první zkušenosti nabere až v manželství.
(Hm. Asi to jde napsat i normálně, ale to mi nějak nejde.) :-|
Takže se ozvu tak za dva měsíce. :D

22 hogreta hogreta | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 23:13 | Reagovat

Myslím, že si člověk snad nemusí vybrat pouze jednu možnost. Já rozhodně sex považuju za projev lásky. Ale také za způsob výroby dětí, za terapii, za dobrodružství a koření, za zábavu i za způsob života. Podle mě se tyto možnosti vůbec nevylučují.

Nicméně kdybych si musela vybrat jednu jedinou možnost, tak vyberu tu první. Protože pro mě ty ostatní možnosti bez té první nemají smysl (čímž ovšem neříkám, že někdo jiný to nemůže mít jinak a že pokud to má někdo jinak, že by to snad mělo být nějak "špatné").

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama