Podcast - Rádio, kde nikdy nehrajou běsy

12. září 2017 v 19:33 | Lennroe |  Chytrá
Posloucháte někdy rádio? Asi jo, skoro každý ho někdy poslouchá. Ať už dobrovolně v autě, při úklidu nebo na chatě, kde nemáte telku ani wi-fi, nebo nedobrovolně v práci, obchodech... Asi se ale shodneme na tom, že si dnes už málokdo naladí rádio jako zdroj zábavy a poučení, nebo že se asi nenajde moc lidí, kteří se těší, až večer přijdou domů, padnou na gauč a pustí si rádio. Rádio je ok, když chceme vědět, kde jsou zrovna zácpy, když potřebujeme zvukovou kulisu, aby nebylo takové ticho nebo si chceme rychle poslechnout zprávy. Ale mně osobně vždy vytáčí reklamy, soutěže s huhňajícími účastníky, kteří se sice nutně musí dovolt, ale pak neumí ani odpovědět, co je dnes za den, a když už během dvou hodin potřetí hrají nějakou hrůzu typu Despačíto nebo Hangover.
Nedávno jsem v práci tak trochu změnila pozici a většinou uklízím pokoje, což znamená 5-7 hodin velmi záživného "umýt sprchu-umýt záchod-vytřít-vysát-převléct postel", nejdřív jsem poslouchala písničky přes google play, ale jen hudba mě brzy omrzela, na youtube je sice nepřeberně audioknih, ale baterka bohužel nevydrží tak dlouho, a pak mě to napdlo. Tolik lidí básní o těch podkástech, zkusíme, co na tom je.
A otevřely se mi netušené možnosti. Myslela jsme totiž, že podcasty jsou jen krátké nahrávky lidí, kteří se blbě hihňají a baví o škole a práci nebo trousí motivační citáty jeden za druhým. Ale ukázalo se, že podcast se dá najít na jakékoli téma. Chcete si poslechnout, jaké to je žít jako cizinec kdekoli na světě? Stačí zadat do googlu "tramtárie expat podcast" a můžete vybírat. Chcete si poslechnout tipy k úklidu a péči o domácnost? Ano i o tom jsou podcasty! BBC má podcast o slavných matematicích, existují podcasty s audio fanfiction ze světa Harryho Pottera.
Ptáte se, kdo může poslouchat mix takových blbostí? No já přece! Půlhodinka tipů k vyklízení skříně, dvě kapitoly oblíbené fanfikce, pak rozhovor na téma "Adopce korejských dětí v amerických rodinách, dále čtvrthodinka o životě a práaci matematika Leonarada Eulera a jeho současníků a na závěr jěště půlhodinka tipů, jak efektivně uklidit kuchyň. To je moje ideální rádio, které vyplní pracovní den záplavou nových zajímavých informací. Najednou to není jen několikahodinové mytí koupelen a třepání polštářů, ale malá cesta kolem světa.

Jestli si teď říkáte, že je to možná něco pro vás, užitečný způsob, jak se zabavit při dlouhých cestách nebo v práci, při cvičení, určitě to zkuste. Skvělá věc na podcastech je totiž i to, že jsou zdarma ke stažení, takže je můžete poslouchat, i když zrovna nemáte přístup k internetu a nejsou datově tak objemné jako videa, takže se jich i na obyčejnou flashku nebo do mobilu vejde nepřeberně.

Má to ale i háček. Většina zajímavých podcastů je v Angličtině. Protože podcasty nejsou (a asi nikdy nebudou) tak oblíbené jako vizuální média, blogy a youtube, proto, aby podcast opravdu nasbíral dostatek posluchačů, vyplatí se dělat ho v jazyce, ve kterém většina lidí podcasty poslouchá - a to je Angličtina. Samozřejmě pokud anglicky umíte, není to žádná překážka, pokud se teprve učíte, mohou podcasty na zajímavá témata být tím nejlepším způsobem, jak si zábavným způsobem procvičit poslech. Přeci jen se mnohem spíš budete soustředit na porozumění rozhovoru, který vás zajímá než na nekonečné modelové rozhovory o tom "Jak se Jenny dostane na letiště, kam půjdou Jenny a John na rande a jak John vysvětlí profesoru Smithovi, že zapomněl úkol z Angličtiny."
A pro ty, kteří s Angličtinou opravdu bojují - dobrá zpráva - existují i podcasty v češtině.

A jak začít? Stačí otevřít google a vyhledat jakékoli téma, které vás zajímá a připsat za něj podcast. Na počítači většinou můžete poslouchat podcasty přímo online nebo si je stahovat a uložit do mobilu, mp3... Na mobilu můžete podcasty sledovat a nepropást tak nové epizody vašich oblíbenců. Stačí si stáhnout jednu z mnoha podcastových aplikací nebo, pokud máte, použít iTunes. Já používám aplikaci Podcast Addict - přehledná, jednoduchá, umí vše, co umět má.

Pak ale přichází ta otázka - co poslouchat? Najít ty správné podcasty už bude na vás. Jsou motivační, rodinné, technické, vědecké, studentské, jazykové, literární, hostorické.... Naštěstí už si dostatek blogerů a online magazínů dalo tu práci a dali dohromady žebříčky podcastů na různátémata, takže obvykle stačí zadat třeba "Best student podcasts" a najdete toho tolik, že si to až do důchodu nestihnete poslechnout.

Abych vás do začátku inspirovala a nějak uzavřela tenhle článek (už jsem vyšla ze cviku a nějak mi to psaní vůbec nejde), podělím se o podcasty, které poslouchám já a přidám odkaz na pár článků, které prezentují výběr z českých podcastů.

Korea and the world - Podcast se zajímavými hosty, často vědci, který se zabývá vším okolo Koreje, severní i jižní. Krásná je třeba hned první epizoda o tom, jak se doopravdy žije lidem v Severní Koreji, nebo epizoda o postavení matek v korejské společnosti.

Just Japan - Zajímalo vás někdy, jak se žije cizincům v Japonsku? Jak se tam dostali, jak se naučili japonsky nebo jestli se dá v Japonsku uchytit i bez znalosti jazyka? Jací jsou Japonci na veřejnosti a v soukromí? A co by vás při návštěvě Japonska mohlo překvapit? Pokud ano, v tomhle podcastu sympatický tvůrce v rozhovorech se svými kamarády a i jinými hosty odpovídá na všechny tyto otázky a mnohem víc.

Cafe Seoul - Cafe Seoul je v podstatě obdoba Just Japan podcastu, pouze o Koreji, dva kluci žijící v Koreji si povídají o všem, co jste kdy chtěli vědět o Koreji, plus jako bonus pokaždé přidají několik zpráv z Korejských novin.

Sponge Mind - je příklad podcastu pro ty, kdo se teprve nějaký jazyk učí. Dva přátelé točí každý díl dvojjazyčně a baví se především o úskalích, na která mohou narazit studenti korejského jazyka a korejští studenti anglického jazyka. Podcastů pro výuuku jazyka je hodně a určitě stojí za to nějaký vyzkoušet.

A abyste si nemysleli, že poslouchám jen podcasty s asijskou tématikou...

Slob comes clean - Autorka tohoto podcastu je především poměrně známá americká blogerka i youtuberka, která má blog jako práci na plný úvazek. Téma jejího blogu je trochu neobvyklé, celý její blog se totiž točí kolem úklidu a zvládnutí domácnosti, když nejste zrovna rozený organizační talent a tak trochu bordelář a máte pocit, že vám vaše domácnost přerůsta přes hlavu, i když se hrozně snažíte. Osobně bych nikdy neřekla, že mě bude bavit, jak mamina ve středních letech vypráví o mytí nádobí a skládání prádla, ale podcast je velmi zábavný a člověk se v něm tak nějak najde, takže i když mají epizody půl hodiny, vždycky mi to přijde jako pár minut.

MuggleCast - Podcast pro fanoušky Harryho Pottera o všem možném i nemožném ze světa J. K. Rowling. Tvůrci podcastu často dělají posluchačské výzvy, takže se v některé epizodě můžete objevit i vy.

Mugglenet Audiofictions - Zapálení fanoušci Harryho Pottera vybírají oblíbené a neotřelé fanfiction ze světa HP a dávají jim audio podobu. Audiofikce v tomto podcastu mají vysokou kvalitu, nejsou jen tak přečtené, jsou opravdu zahrané.

Extraenvironmentalist - Rozsáhlý podcast na témata okolo životního prostředí a udržitelnosti, k mé radosti se věnuje i na příklad zemědělství a ne jen obvyklým klišé "veganství-prales-oteplování".

Pár tipů k technické stránce podcastů a krátký seznam českých podcastů najdete v tomto článku.

Protože jsem se k blogování vrátila po dlouhé době, nechci sice škemrat, ale komentář potěší. Jaký mix by tvořilo vaše podcastové rádio, jaké podcastu posloucháte vy a jak jste se vůbec k jejich poslechu dostali?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama